Mimo provoz jsou sjezdovky na Olomoucku i většina areálů ve nejvyšších moravskoslezských horách.

U Olomouce jen mokro

Na svazích v Hlubočkách a Hrubé Vodě leží zbytky mokrého sněhu a vlekaři marně čekají, až rtuť teploměru spadne pod nulu a oni budou moci spustit sněhová děla. Výhled meteorologů navíc neslibuje obrat k lepšímu.

„Zatím nepropadám panice. Předpovědi na tři a více dní nevěřím," usmál se David Jarmar z hlubočského Ski areálu. Veselo mu ale není. „Prosinec je ve ztrátě. Naposledy jsme jeli před Vánocemi," vzpomněl.

I kdyby s koncem týdne v údolí spustili sněhová děla na plný výkon, první lyžaři budou moci na svah nejdříve za tři, spíše čtyř dny.

„Uvidíme," nevzdával se naděje na mrazivá rána, kdy by bylo možné vyrábět technický sníh.

Nelyžuje se ani v Hrubé Vodě. Kvalitní podklad je kvůli vysokým teplotám ten tam. Majitelé Park Sportu Hrubá Voda předpokládají, že provoz obnoví na příští víkend. Momentálně však mohou lidem nabídnout na Olomoucku jedinou bobovou dráhu.

Jeseníky se zelenají

Žádný z devíti lyžařských vleků není v provozu ani na Červenohorském sedle.

„Zatím neodhadneme, kdy budeme fungovat. Je to pro nás nepříjemné, i kdyby se počasí umoudřilo, ztrátu už nedoženeme," konstatoval jednatel šumperského Ski klubu Tomáš Klíma.

Ski klub provozuje sjezdovky na severních i jižních svazích sedla, předloni zde zprovoznil sedačkovou lanovku.

Na Červenohorském sedle ale není systém umělého zasněžování. Ostatně ani ten by nebyl příliš platný.

„Podařilo se nám provoz udržet, ale není to optimální. Zasněžovat se nedá, potřebovali bychom nejméně minus tři stupně pod nulou," řekl majitel areálu v Branné Rostislav Procházka. Tak teplý prosinec i leden nepamatuje dlouho.

„Naposled byla podobně špatná zima na přelomu let 2006 a 2007, kdy prakticky nespadl žádný přírodní sníh. Tehdy jsme třikrát celý svah kompletně zasněžili a vždy nám vše slezlo dolů. Doufám, že to letos to tak špatné nebude, i když je zatím počasí abnormální," dodal Rostislav Procházka.

Mimo provoz jsou nyní areály v Ostružné, Zlatých Horách, Šindelné i Lipové – lázních.

Petříkov za polovic

Středisko Miroslav v Lipové tuto zimu ani vleky nespustilo, v těchto dnech se tam teploty drží podobně jako jinde nad bodem mrazu.

Částečný provoz ve čtvrtek obnovilo středisko Kaste v Petříkově, které se ale muselo zavřít mezi vánočními svátky.

„Jezdit budeme s padesátiprocentní slevou. Budeme se stav udržet kvůli nasmlouvaným kurzům a lidem, které zde máme ubytované. Je ale pravda, že nucené zastavení provozu mezi svátky nám způsobilo výraznou ztrátu a leden bude z s návštěvností také zřejmě slabší," řekl majitel František Kaštyl.

Špatné podmínky pro zimní sporty potvrdil i náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Valný výběr nemají ani běžkaři.

„Na horách nyní panuje mlhavé počasí, sněhu moc není. V nejvyšších částech ho leží tak do třiceti centimetrů, což je pro běžkaře špatné. Strojově upravovaná trasa je akorát mezi Ovčárnou a Švýcárnou, udržované je to i kolem Paprsku, ale jinak je to proti jiným letem bída," sdělil náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Ovčárna jede, Kouty částečně

Poměrně dobré lyžování v Jeseníkách nabízí vysoko položená Ovčárna, kde je podle provozovatelů areálu na sjezdovkách až 70 centimetrů sněhu.

„Lyžařské podmínky jsou zde velmi dobré. Je upravena běžecká stopa a funguje i lyžařská škola," řekla spolumajitelka horského hotelu na Ovčárně pod Pradědem Renata Figurová.

V rámci možností se drží i středisko v Koutech nad Desnou.

Podle jeho ředitele Petra Marka se nyní nedá technický sníh vyrábět ani v noci, teploty to neumožňují. V provozu jsou v areálu tři sjezdovky, lanovka a dva vleky.

„Běžkařskou trasu od horní stanice lanovky k nádrži Dlouhé Stráně nyní využívají spíše pěší turisté, asfaltová cesta je téměř holá," řekl Petr Marek.