Podle hlavního trenéra letní reprezentace a šéfa olomouckého biatlonu Zbyška Škrabala se základna v České republice za poslední dva roky téměř zdvojnásobila.

V Olomouci, kde oddíl úspěšně fungoval, mají zájemci o sport smůlu. Trenéři jsou, avšak chybí zázemí.

Česká biatlonová horečka propukla před dvěma lety při mistrovství světa na Českomoravské vysočině.

Po loňských rekordních medailových žních na olympiádě v Soči, kdy biatlonisté vybojovali pět z osmi cenných kovů, snad nebyl v Česku nikdo, kdo by alespoň netušil, co je to biatlon.

„Obrovský zájem! Jen po Soči mi telefonovalo pět rodičů z Olomouce. Chtěli přihlásit dítě do oddílu," popisoval odezvu na úspěchy biatlonové špičky trenér a někdejší mistr republiky v biatlonu Škrabal.

„Co jsem jim měl říct? Nemáme podmínky. Dokud se nezlepší zázemí, nábor dělat nebudeme," zchladil natěšené rodiče.

Hlavní trenér letní biatlonové reprezentace a šéf olomouckého biatlonu Zbyšek Škrabal s reprezentantkou Veronikou Vítkovou po návratu ze Zimních olympijských her v Soči, odkud družstvo českých biatlonistů dovezlo pět medailí.

Hlavní trenér letní biatlonové reprezentace a šéf olomouckého biatlonu Zbyšek Škrabal s reprezentantkou Veronikou Vítkovou po návratu ze Zimních olympijských her v Soči, odkud družstvo českých biatlonistů dovezlo pět medailí. Autor: archiv Zbyška Škrabala

Šatny z desek z roku 1985

Olomoučtí biatlonisté desítky let jezdili do Nové Vsi u Rýmařova na základnu policejního sportovního klubu.

Ještě v devadesátých letech měli na dvě desítky členů a vychovávali mladé talenty.

„Působili jsme při základní škole v Neředíně a v zimě se jezdilo do Nové Vsi. Po revoluci jsme chvíli přežívali, pak vše padlo. Zůstali tři funkcionáři a jako biatlonový oddíl fungujeme jen formálně," posteskl si padesátiletý trenér, jehož otec stavěl olomouckou biatlonovou základnu na nohy.

Poukázal na to, že sport je náročný a nákladný. Bez kvalitního zázemí, nadšení rodičů, podpory Českého biatlonového svazu a veřejné správy nejde dělat na dobré úrovni.

Olomoucký oddíl by klidně oživil, ale za jiných podmínek.

„Šatny v Nové Vsi se stloukly z dřevěných dílců, takzvaných deskobaráků, v roce 1985. Je to katastrofa. Přitom tam jezdí různé sportovní oddíly," popisoval podmínky.

Šatny v Nové Vsi u Rýmařova podle šéfa olomouckého biatlonu Zbyška Škrabala potřebují finanční injekci. Areál má potenciál, ale chybějí mu peníze.

Šatny v Nové Vsi u Rýmařova podle šéfa olomouckého biatlonu Zbyška Škrabala potřebují finanční injekci. Areál má potenciál, ale chybějí mu peníze.
Autor: archiv Zbyška Škrabala

Projekt existuje, miliony na něj nikoliv

Areál v Nové Vsi se svou nadmořskou výškou 830 metrů, terénem a napojením na další běžecké trasy přitom nabízí ideální podmínky.

Projekt nových šaten podle Škrabala dokonce existuje, ovšem chybí miliony.

„V Nové Vsi by mohl vzniknout slušný areál, který by tuto oblast zatraktivnil a přilákal turisty. Co jiného chtějí Jeseníky nabídnout? Všichni bychom to podpořili a pomohli," zamyslel se Škrabal, který je také v policejním sportovním klubu a pomáhá udržovat novoměstské tratě i zázemí.

Dřina a… vzduchovka za 50 tisíc

Rodičům, kteří zvažují, zda by dítě nemohlo vyběhnout ve stopách Moravce nebo Vítkové, vzkazuje, že musejí počítat s dřinou a potřebným finančním zázemím.

Jen kvalitní vzduchovka přijde na 30 tisíc korun, špičková i na padesát.

„Může pomoci biatlonový svaz, ale za předpokladu, že vidí nasazení rodičů, zájem o oddíl a samozřejmě talent dítěte," vysvětloval Škrabal.

„Biatlon je velká dřina. Závodník musí být špičkový běžec, střelec a obojí dokonale skloubit. Pak stačí špatný vítr, ostré sluníčka a výsledek je v háji. Vidíme to i na naší elitě: jeden závod jste na bedně a druhý čtyřicátý," zasvěcoval do sportu.

Zájemce o zimní biatlon zve do Nové Vsi, kde se v případě dobrých sněhových podmínek uskuteční český pohár žáků. Závod se pojede 7. a 8. března.