Na Olomoucku nabízí možnost bezplatného antigenního testování olomoucká fakultní nemocnice, Vojenská nemocnice Olomouc a také Nemocnice Šternberk.

Přehled všech odběrových míst ZDE

Podle mluvčího Fakultní nemocnice Olomouc Adama Fritschera je zájem o testování značný. V úterý po poledni byly v rezervačním systému již plně obsazeny všechny termíny těsně před vánočními svátky.

„Rezervační systém už je otevřený, kalendář se postupně plní i na středu a čtvrtek. Zájem je také o další dny, přidali jsme proto termíny a také ty jsou již téměř obsazeny. Na aktuální situaci budeme reagovat podle potřeb a kapacitních možností,“ popsal Adam Fritscher.

Rezervační systém FNOL na antigenní testy najdete ZDE

Fakultní nemocnice bude podle mluvčího Fritschera schopna otestovat až pět stovek zájemců denně.

Před svátky plno

V úterý kolem druhé hodiny odpoledne bylo v rezervačním systému olomoucké fakultky ještě několik desítek volných míst na středu a čtvrtek. Další termíny už byly až do neděle 27. prosince plně obsazené. Na pondělí 28. prosince a následující dny bylo ještě volných okolo 300 míst denně.

Při příchodu na testování se lidé před provedením bezplatného antigenního testu prokáží platným průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem.

„Na výsledek je potřeba počkat na místě přibližně třicet minut. Každý pak po této době dostane potvrzení o výsledku testu. V případě potřeby bude podle stanoveného postupu rovnou provedeno i PCR vyšetření,“ vysvětlil mluvčí fakultní nemocnice s tím bezplatný antigenní test se může opakovat jednou za pět dní.

V Olomouci je možné nechat se otestovat také ve Vojenské nemocnici, další možností je v okrese Olomouc Nemocnice AGEL ve Šternberku. 

Rezervační systém Vojenské nemocnice Olomouc ZDE

Web Nemocnice AGEL ve Šternberku ZDE

V akci i mobilní tým

Do hůře dostupných částí regionu vyšle kraj ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc a hasiči mobilní tým, který na místě umožní lidem zúčastnit se bezplatného vyšetření na Covid-19 antigenními testy.

Jako první je na řadě Konicko, kde se mobilní tým objeví už ve středu 16. prosince, a to v Komunitním centru ve Vrchlického ulici. Následovat budou Jesenicko a Litovelsko.

Rezervační systém pro testování prostřednictvím mobilního týmu naleznou zájemci na webu FN Olomouc.

Testování u "svého" lékaře

Lidé se mohou kromě v nemocnicích a u mobilního týmu otestovat i u ambulancí zapojených do iniciativy Lékaři pomáhají Česku, v níž jsou zapojeni praktici, stomatologové a další ordinace. V Olomouckém kraji jich jsou více než tři desítky. Tady je SEZNAM.

Kdy bude výsledek a co s ním?

Antigenní testy na akutní infekci Covid-19 vyhodnocují vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Výhodou je především rychlost, výsledek je známý už za přibližně 20 minut.

Je-li výsledek pozitivní u lidí s příznaky, je považován za potvrzenou nákazu. Pokud je pozitivní u lidí bez příznaků, je nutné jej potvrdit ještě PCR testem. Antigenní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.