„Co se týče hlavního nádraží, je tam jen původní přístřešek na kola, který je volně přístupný. Když se ale podíváte jaká kola tam jsou, asi by majitele moc nepálilo, kdyby je někdo ukradl. Olomouc bohužel nevyužila stejné šance jako Přerov, kde byli trochu prozíravější a nechali si hned u nádraží postavit cyklověž, kde je opravdu vysoká garance toho, že kolo vám nikdo neodcizí,“ řekl Jaroslav Mikšaník, předseda občanského sdružení Olomoučtí kolaři.

Možnost úschovy kol už nenabízí ani město Olomouc, které službu pro malý zájem před časem zrušilo.

„V prostorách radnice bývala poskytována služba úschovny kol, ale zájem o ni byl malý. Nyní již tuto službu nenabízíme. Na veřejných prostranstvích v centru města jsou samozřejmě stojany na kola,“ odkázal cykloturisty mluvčí radnice Michal Folta.

Podle informací Českých drah úschovny jízdních kol jsou aktuálně ve stanicích Českých drah v Olomouckém kraji celkem tři a to v Hranicích, Kojetíně a Přerově.

„V Olomouci o obnovení provozu úschovny jízdních kol v tuto chvíli neuvažujeme,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Hlídané, pohodlné a levné

Hned dvě možnosti, kam kolo odložit mají oproti krajskému městu návštěvníci Přerova. Mohou využít městskou cyklověž nebo úschovnu Českých drah.

„O službu zájem moc není, lidé si kola většinou dávají do věže, vyjde je to i levněji. U nás úschova přijde na dvacet korun,“ sdělila po telefonu pracovnice Český drah.

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové vyjde zaparkování v cyklověži o patnáct korun méně a pro vlastníky slevové karty Českých drah je služba dokonce zdarma.

„Cyklověž je opravdu využívaná. Lidé se naučili dávat kola tam, je to hlídané. Kromě toho máme po městě samozřejmě stojany všude možně,“ uvedla mluvčí.

O spokojenosti mluví i Jana Kovářová z Hranic.

„Každý den jezdím vlakem do Přerova do práce. Vyzvednu si kolo, které mám zaparkované v cyklodomu, nasednu a jedu do práce. A pak odpoledne stejně, když jedu domů. Je to pohodlné, o kolo se nebojím a navíc to skoro nic nestojí,“ dodala mladá žena.