Radnice ani zastupitelé si se situací nevědí rady

„Stavební úřad i odbor životního prostředí by se měl zde podívat na prazvláštní způsob udržování hygieny,“ řekla Baslerová. Na její stranu se přidal i jiný zastupitel Pavel Kvapil (KDU-ČSL). Oba označili frekventované nároží za ostudu města.

Bezdomovci bydlí na rohovém pozemku se souhlasem majitele Jaroslava Zemánka několik měsíců. Po celou dobu chodí na záchod k plotu. Lidé v okolí si stěžují na nesnesitelný zápach a bojí se nemocí. „My to tady panu Zemánkovi hlídáme. Na záchod chodíme přes ulici do hospody,“ tvrdil jeden z obyvatelů pozemku.

„Vyfotila jsem si skládku, co si udělali v rohu, ale jednoho dne zmizela. Večer popíjejí, tak jsou slyšet, ale my máme dobrý okna. Jednou nebo dvakrát tady byla policie. Kolik jich je tady na noc, to nevím. Přes den tady sedává u stolu kolem osmi lidí. Někteří jsou stálí, někteří se mění,“ řekla sousedka Alena Slouková. Tvrdí, že majitel pozemku si sem nastěhoval bezdomovce se psy schválně, na truc. Kvůli sousedům.

„Večer občas dělají kravál, ale hlavně jsou na štíru s hygienou. Nemají tam záchod, tak chodí sousedům k plotu, a když neprší, je to cítit. Chodí tam i na velkou stranu, dali si tam takovou plentu, aby na ně nebylo vidět,“ popsal zvyky svých neobvyklých sousedů Vladimír Hejnar.

Maringotky prý nahradí hotýlek

Přitom na tomto místě má maringotky s bezdomovci nahradit penzion. „V tomto smyslu je vydáno územní rozhodnutí,“ sdělila šéfka stavebního úřadu Eva Hyravá.V úterýmá její odbor poradu, na níž bude řešit, co s bezdomovci. „Probereme to s kolegy, jestli je to vůbec věc stavebního úřadu,“ řekla.

Miroslav Pilát z odboru sociální pomoci a zdravotnictví dal od situace ruce pryč. „Není to moje kompetence,“ prohlásil. Hlavu si lámal i Karel Freudmann z krajské hygienické stanice. „Na rozdíl od policie nemáme na soukromý pozemek právo vstupovat,“ uvedl hygienik.

„Pokud zde nedochází k přestupku spočívajícímu ve znečištění veřejného prostranství, nebo trestnému činu, není to záležitost pro městskou ani státní policii,“ uvedl ředitel olomouckých strážníků Pavel Skalický. Dodal, že k zajištění čistoty a hygieny jsou připraveni spolupracovat s ostatními orgány státní správy, a připustil ale, že pozemek by měl být využíván v souladu s pravidly občanského soužití. Zvláště pokud je od okolí oddělen pouze drátěným pletivem.

Chce je zaměstnat

Neřešitelnost situace dokládá i váhání náměstka primátora Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL). „Jako samospráva s tím nemůžeme nic dělat,“ konstatoval. Jediný, kdo se chce problému podívat na zoubek, je Petr Loyka z odboru životního prostředí. „Kontrolovat ale můžeme jen nakládání s odpady, týrání zvířat a znečišťování veřejného prostranství. Pokud chodí k plotu sousedům, je to občansko-právní problém,“ vysvětlil Loyka.

Jaroslav Zemánek vysvětlil, že bezdomovce ubytoval na svém pozemku na Vánoce - do jara. „Jsou to nešťastníci, kteří jsou rádi, že tam můžou být. Beru to jako dobrý skutek,“ řekl. Na dotaz, kam půjdou, až bude stavět, odpověděl majitel pozemku, že by je na své stavbě rád zaměstnal. „Oni pracovat umí, jen nemají příležitost,“ uzavřel Zemánek.