Zástupci terénního programu byli loni v kontaktu se 157 muži a 36 ženami bez stálého domova. Služeb nízkoprahového denního centra, které v zimě bývá přístupné i přes noc, ovšem využily pouze tři desítky z nich.

I proto se pracovníci Charity Olomouc rozhodli pořídit v Česku stále oblíbenější iglú. Ze zdrojů organizace v lednu zakoupili pět přístřešků.

Tunel z polyetylenové pěny a hliníkové fólie pro jednu až dvě osoby vyhřívá lidské tělo, teplota uvnitř je tak až o 18 stupňů vyšší než venku.

„V tuto chvíli zatím žádný přístřešek v terénu nemáme, ale už jednáme s prvními zájemci. Odhaduji, že předávat je začneme do čtrnácti dnů,“ informovala začátkem prosince koordinátorka terénního programu Charity Olomouc Veronika Buková.

Skrytě a mimo veřejná místa

Potřební jsou vybíráni dvěma způsoby. Nejčastěji Charita klienty, kteří přespávají venku, sama vytipovává a oslovuje, aby jim představila tuto možnost.

„Zároveň nás mohou oslovit také lidé, kteří se o iglú odněkud doslechli,“ doplnila Buková.

Zapůjčení Iglou má své podmínky. Místo, na které si nouzový přístřešek odnesou, musí být skryté a mimo veřejná místa i pěšiny, kde se běžně pohybují chodci. S výběrem lokality pomáhají sami pracovníci neziskové církevní organizace.

Iglú? Krajní řešení

Dle odhadů se na území Olomouce může pohybovat až 600 bezdomovců. Další nouzová iglú však zatím neplánuje kupovat město ani kraj, v němž momentálně žije okolo 1 300 lidí bez domova.

Vedoucí olomouckého střediska Samaritán Alexandr Dvořák zateplené a nehořlavé přístřešky považuje za krajní řešení. Přednost dává azylovým domům a službám nízkoprahového denního centra, které nabízí možnost přespat v teple a suchu na karimatce nebo na židlích.

„Centrum otevírá vždy v 19 hodin a zavírá ráno v 7 hodin, aby se prostory mohly připravit na denní provoz,“ informoval Dvořák. Před mrazem tam loni našlo úkryt až 49 osob za jedinou noc.

Polévka a chléb s pomazánkou

Charita potřebným nabídne rovněž obměněný jídelníček. Teplou polévku si přítomní mohou vychutnat nejen ve všední dny, ale nově také v sobotu. V neděli se posilní chlebem s pomazánkou a horkým čajem.

„Tato služba pro osoby žijící převážně na ulici byla zahájena již 2. listopadu a potrvá přibližně do března,“ sdělil vedoucí střediska.

V pohotovosti je také ordinace. Nemocné klienty zdravotníci zbaví parazitů a vybaví více vrstvami čistého oblečení. Počet nachlazených se zvýšil už v říjnu.

„Kumulují se nám v čekárně, jsou unavení a potřebují si odpočinout,“ potvrdila zdravotní sestra Helena Mikušková.

Nové mobilní toalety

Charita plánuje zprovoznit i nové mobilní toalety. K těm v suterénu budovy vedou příkré schody, což je pro nemocné a invalidní klienty těžko řešitelný problém. Bezbariérové toalety budou stát na dvoře.

„V současné chvíli čekáme na schválení projektu památkovým odborem,“ uzavřel Alexandr Dvořák.