Na pódiu se střídali interpreti, ve stáncích na louce mohli návštěvníci koupit jídlo, pití nebo širokou škálu regionálních produktů. Od jiných festivalů se ten bezděkovský liší tisíci rozkvetlými levandulemi, mezi nimiž návštěvníci prochází, fotí se nebo odpočívají.

Nechybělo mnoho a o fialovou nádheru by účastníci festivalu letos přišli. K jejímu zachování pomohla vlna chladného počasí, které na jaře jiným zemědělcům zničila velkou část úrody.

„Každá sezona má svá specifika, tím letošním bylo velmi brzké jaro. Levandule se zazelenala už začátkem května, což normálně nebývá. Báli jsme se, že festival, na který jsme lákali čtyřiceti tisíci rozkvetlými levandulemi, bude o čtyřiceti tisících ostříhaných levandulí. Nakonec ochlazení a mrazy zbrzdily kvetení a jsme ve špičce sezony. Hned po festivalu levanduli sklidíme,“ popsal ředitel festivalu Lukáš Drlík.

Řádky aromatické byliny se od jeho statku táhnou pod kopec v dálce. V současnosti jí má osazených 3,4 hektaru, v budoucnu by rád osázel hektarů šest. O odbyt nemá nouzi.

„Máme poptávky i na velká množství, ale všechno si zpracujeme. Vyrábíme vlastní produkty a ty následně prodáváme. Je to složitější cesta, ale myslím, že se mnohem víc vyplácí. Jsme vlastními pány, co vyrobíme, prodáme, nikde nemáme žádné závazky, že bychom něco někomu museli dodávat. Nemusíme s nikým diskutovat o výkupních cenách,“ říká Lukáš Drlík.

V současnosti sortiment výrobků ze zdejších levandulí čítá na šedesát produktů. „Třetinu vyrobíme přímo zde na statku v Bezděkově. Děláme sirup, pytlíčky a řadu dalších věcí. Mnoho dalších nám vyrábí producenti z okolí. Třeba čokoládovně v Troubelicích dodáváme naši levanduli a oni nám udělají levandulovou čokoládu. Takto spolupracujeme s likérkou Ullersdorf a dalšími,“ popisuje hospodář.

Festival v Bezděkově pokračuje i v sobotu 6. července. Na programu je například komentované vaření, soutěž v pojídání levandulové bábovky na čas nebo vystoupení Petry Janů a kapely Stracené ráj. Odpolednem provází populární televizní moderátor Vladimír Kořen.