Letošní ročník Betlémského světla je velmi speciální. Díky krátkému adventu připadá čtvrtá adventní neděle na Štědrý den, proto bude letos Betlémské světlo k dispozici celý týden před Vánocemi.

„Betlémské světlo k nám tradičně putuje z Vídně. Na území olomoucké arcidiecéze bude distribuováno v neděli 17. prosince celkem šestnácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je například trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních. Z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod a Bojkovice do Bylnice,“ uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Vyberte nejhezčí vánoční strom v Olomouckém kraji
Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v kraji

Kdy dorází?

Prvním místem olomoucké arcidiecéze, kam se Betlémské světlo dostane, bude v 7.37 Vyškov, stejný vlak zastaví také v Kojetíně, Přerově a Hranicích.

Jih arcidiecéze se Betlémského světla dočká poprvé v 7.53 v Moravském Písku, odkud vlak pokračuje na Staré Město, Otrokovice a Hulín.

Do Vsetína přijede v 9.42 vlak jedoucí z Hranic přes Valašské Meziříčí a do nejzápadnější části arcidiecéze, do Svitav, bude Betlémské světlo přivezeno v 7.57.

Téhož dne, v neděli 17. prosince, skauti přinesou Betlémské světlo také do olomoucké katedrály sv. Václava. Zde ho při slavnostní mši svaté v 10 hodin předají arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Natáčení první části detektivního seriálu Případ pro Jáchyma Semiše: Dóm přízraku. Hrají Martin Donutil, Radim Špaček, Jaroslav Krejčí...
Pod Kosířem se natáčí nová detektivka s Martinem Donutilem

Arcibiskup: Předávání světla má krásnou symboliku

„Předávání Betlémského světla je novodobou tradicí, která mohla vzniknout díky moderním dopravním prostředkům, a rychle se ujala. Má krásnou symboliku. Jako přijímáme a dál předáváme světlo z Betléma, tak bychom měli o Vánocích přijmout Krista, který se narodil v Betlémě jako Světlo světa: nechat se jím prozářit a předávat jeho světlo svému okolí,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Podrobný rozpis všech vlakových spojů i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

Ilustrační foto
Vlaky mezi Moravou a Prahou praskají ve švech, místenky jsou vzácnost