Tak jako každý rok na něj čekali i manželé Hronovi.

„Světlo udržujeme až do Vánoc a letos to bude delší dobu, loni to byly jen tři dny, ale i tak to stojí za to. Je to znamení, že Vánoce s opravdu blíží," řekli.

Vlak směřující z Olomouce do Šumperka netrpělivě vyhlížela i Marie Zifčáková. I pro ní je Betlémské světlo tradiční předvánoční událostí.

„O světlo se starám až do Štědrého dne, nosím jej babičkám do pečovatelského domu. Vždycky jim popřeji hezké Vánoce a taky, aby byly veselejší. Dnes jsou lidé strašně nespokojení, smutní, tak jim chci udělat radost," vysvětlila seniorka.

Každý dostane kousek světla

Kromě malé červené lucerničky měla s sebou v tašce ještě další svíčky. To, kdyby potkala někoho, kdo by o světlo měl zájem.

„Pokaždé nosím svíčky s sebou. Takže, když někoho po cestě potkám a chce si světlo připálit, kousek světla dostane," doplnila.

Betlémské světlo do naší země dorazilo letos již po sedmadvacáté.

Do České republiky světlo tradičně putuje z Vídně, kde jej převzaly skautské delegace z celé Evropy při ekumenické bohoslužbě 12. prosince od rakouských skautů.

„Na území olomoucké arcidiecéze bude Betlémské světlo distribuováno v sobotu 19. prosince celkem čtrnácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané či z Uherského Hradiště přes Uherský Brod do Bylnice," sdělil mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Na Štědrý den u Trojice

Na sobotní rozvoz pak navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života.

V neděli 20. prosince skauti přinesou Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde jej při slavnostní mši svaté v 10 hodin předají arcibiskupu Janu Graubnerovi a od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Na Štědrý den dopoledne se pak bude světlo z Betléma mimo jiných míst rozdávat i u Sloupu Nejsvětější Trojice v centru Olomouce.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Podrobný rozpis všech vlakových spojů i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

Akce na Olomoucku:

Předávání Betlémského světla zástupcům Olomouce
V rámci mše svaté v neděli 20. prosince v 10 hodin v katedrále sv. Václava skauti předají skauti Betlémské světlo představitelům veřejného života a významným osobnostem města Olomouce. Mši svatou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner.

Olomouc
Na Štědrý den 24. prosince od 9 do 15 hod budou skauti rozdávat Betlémské světlo přímo z kaple Sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci

Drahanovice
V kostele sv. Jakuba Staršího v Drahanovicích bude Betlémské světlo k mání ve čtvrtek 24. prosince od 12.00 do 12.30 a od 19.00 do 20.35, pak také před a po plánovaných bohoslužbách v pátek 25. prosince od 7.00 do 8.30. V sobotu 26. prosince od 7.00 do 8.30 a v neděli 27. prosince od 7.00 do 8.30

Červenka u Litovle
Na Štědrý den 24. prosince od 10 do 11 hodin si zájemci mohou s lucerničkou přijít pro Betlémské světlo do hostince pana Vavrdy na Července.

Štěpánov a místní část Březce, Liboš a místní část Krnov
Světlo bude předáváno na tradičních obecních setkáních o Štědrém dnu od14 do 17 hodin.

Doloplazy na Olomoucku
O roznos světla po vesnici se postarají na Štědrý den od 14 do 17 hodin skauti v malých skupinkách, kteří obejdou domy a nabídnou lidem možnost zapálit si z jejich lucerny Betlémské světlo. Mimo tento roznos si mohou lidé přijít pro světlo i do místního kostela v době, kdy je sloužená mše.

Čechovice místní část Velkého Týnce
Skauti roznášející na Štědrý den Betlémské světlo je v Čechovicích, místní části Velkého Týnce velká tradice. Skauti budou po obci chodit od 9.30 do 12 hodin.

Velký Týnec
Skauti z oddílu Andromeda Velký Týnec pořádají ve středu 23. prosince od 16 do 19.30 tradiční roznos Betlémského světla. Po menších skupinkách se s lampičkami vydají do všech týneckých domovů nabídnout odpálení svíčky.

Svésedlice
Ve Svésedlicích si bude možné Betlémské světlo přijít odpálit na Štědrý den od 9.00 do 10.00 na náves k místní kapličce.

Velká Bystřice
Ve Velké Bystřici budou tamní skauti Betlémské světlo rozdávat v neděli 20. prosince od 16 do 18 hodin na Zámeckém náměstí. Současně s akcí zpívání u vánočního stromu a pouštěním skořápkových lodiček. Světlo si lidé mohou odnést buď ve vlastních svíčkách nebo si jej mohou za symbolickou cenu odnést v unikátních ručně malovaných lucerničkách.