Na olomouckém hlavním nádraží v 8.45 čekali na příjezd světlonošů z Brna členové několika skautských oddílů. Například zástupci skautského střediska Ladislava Ruska, konkrétně skauti z oddílu Andromeda Velký Týnec. Jejich úkolem bylo rozvést betlémské světlo dále na vlakové trase Olomouc – Opava.

Vánoční trhy v Olomouci 16. prosince 2020
Vánoční trhy v Olomouci pokračují. Letos ale jen ztráty, zoufají prodejci

„V našem středisku je již tradice, že převezmeme v Olomouci Betlémské světlo a jedeme s ním do Opavy, případně až do Polska,“ popisovali skauti Jan a Jan. Tentokrát ovšem poprvé v rouškách přes nos a ústa. „Jsme moc rádi, že covid tuto tradici nepřerušil,“ dodali mladíci.

Na příjezd symbolu přátelství, naděje a vánoční pohody čekaly na nástupišti desítky lidí. Mezi nimi i Klára Edita z oddílu Slunečnice ze střediska Vládi Tylšara Olomouc.

„Je dobře, že Betlémské světlo můžeme i letos rozšířit k lidem. Pro mě to znamená radost,“ usmívala se olomoucká dobrovolnice.

Kam v kdy v Olomouci pro světlo

V Olomouci se bude Betlémské světlo rozdávat stejně jako v minulých letech na Štědrý den. Skautské středisko Jana Boska ve spolupráci s katedrálou sv. Václava a arcibiskupstvím jej nejprve předá zástupcům dobročinných organizací. Tradičně k tomu dojde o poslední adventní neděli.

Veřejnost si pro světlo bude moci přijít o Štědrém dni na Horní náměstí ke Sloupu Nejsvětější Trojice. Akci i přes koronavirová opatření posvětilo ministerstvo zdravotnictví. Vedoucí skautského střediska Václav Venkrbec vyzývá k dodržování vládních nařízení.

„Nebudeme se scházet ve větším počtu. Přítomní dodržují rozestupy, samozřejmostí jsou roušky,“ zdůraznil. Lidé si pro Betlémské světlo mohou chodit průběžně od 9 do 15 hodin.

Už svítí v dómu

O hodinu později zažehla plamínek Betlémského světla v katedrále svatého Václava.

„Lidé si mohou přijít a odnést si Betlémské světlo do svých domovů,“ dodala světlonoška. Její sobotní mise tím neskončila. Plamínek zažehnutý v Betlémě ve své petrolejce nesla do dalších olomouckých chrámů.

Univerzální superhrdinové na Horním náměstí v Olomouci, 17. 12. 2020
Superhrdinové rozdávali dárky v poloprázdné Olomouci. A mohli jste je i obejmout

Do Česka přiváží skauti Betlémské světlo již od roku 1989. Tehdy poprvé doputoval až pod sochu sv. Václava v Praze.

Myšlenka Betlémského světla vznikla v Rakousku, odkud se postupně rozšířila do více než dvou desítek zemí. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.