Vlak s brněnskými skauty přijel na druhé nástupiště chvíli před devátou. Jejich olomoučtí kolegové hned vytáhli připravené lucerničky, svíčky ve sklenicích a kdo mohl, ten si světlo připálil.

„Je to všechno? Ještě někdo si chce připálit?," ozvalo se po pár minutách, chvilku předtím než výpravčí zapískal na znamení odjezdu.

Někteří skauti oheň zapálený od věčného plamene v kapli postavené na místě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, rozváželi vlakem do dalších měst a obcí. Jiní se vydali na trasu po krajském městě okolí.

„Máme na starost Olomouc a tratě na Šumperk a na Senici na Hané," řekl Michal Cukr, vedoucí olomouckého střediska Vládi Tylšara, jehož členové Betlémské světlo v sobotu 20. prosince roznášeli po krajském městě.

On sám se rozvozu účastnil už popáté. Navštívil kostel sv. Filipa a Jakuba na Nových Sadech ale třeba i Klášterní Hradisko.

„Betlémské světlo skauti roznáší už hodně dlouho a je to pro ně čest. Je to úkol, který jsme vždycky zvládli a nikdy se nestalo, že bychom jej někam nedopravili. Určitě nás těší, že i díky nám může být Betlémské světlo třeba právě v Olomouci," podotknul.

Velká událost

Na cestu po olomouckých chrámech s rozzářenou lucernou, se vydala i Veronika Velčovská.

„Je to pro mě velká událost. Nošení Betlémského světla a jeho předávání, je pro mě důležité a zároveň mi to připomíná, že se blíží Vánoce," pousmála se dívka.

Spolu s Veronikou Sobotkovou navštívily olomouckou katedrálu sv. Václava, Arcibiskupský palác nebo kostel Panny Marie Sněžné.

Do tradiční akce se přihlásily dobrovolně. „Líbí se mi spolupráce skautů, protože díky ní může světlo být ve všech koutech naší země. Jsem ráda, že můžu být součástí," dodala Veronika Sobotková.

Do katedrály i ke Trojici

Někdo si přišel světlo připálit přímo na vlakové nádraží, jiní se teprve vydají do kostelů.

V neděli 21. prosince skauti přinesou Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde jej při slavnostní mši svaté v 10 hodin předají arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Pro plamínek z Betléma se lidé mohou vydat také na Štědrý den.

V Olomouci mohou zamířit kromě chrámů také ke sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, kde jej budou skauti a skautky rozdávat od 9 do 15 hodin.

Více informací, kde si lidé mohou plamínek připálit, najdou na www.betlemskesvetlo.cz