Kinosál svedl vítězný boj s videi, domácími kiny i multiplexy.

Když se provoz svatostánku místních milovníků kinematografie přestal vyplácet, město jej podrželo. V těchto dnech připravilo velkou oslavu.

„Jinde kina skončila, ale to naše přežilo a slaví 100 let,“ těšil se Petr Béza, jeden z náročnějších filmových diváků z Moravského Berouna.

„Vybíráme si v nabídce filmových představení, ale s manželkou vždy rádi zajdeme. Považujeme si toho, že máme v širokém okolí jediní kino, navíc digitalizované, takže premiérové tituly máme hned,“ dodal jednasedmdesátiletý senior, který je sám amatérským filmařem.

Radniční věž v Litovli dostala nový nátěr.
Radniční věž v Litovli dostala nový nátěr a je opět přístupná
Snímek z nového kalendáře českých vzpěraček na rok 2019 foceného na plumlovském zámku
Krásné vzpěračky se opět svlékly pro kalendář

Historické snímky z dění ve městě

Na oslavách, které odstartovaly v pátek odpoledne, kino promítalo historické snímky právě tohoto berounského filmaře, a to z dění ve městě z 90. let minulého století.

„Je to můj velký koníček. Natáčíme aktuální události ze života města a dnes dokumentujeme oslavy 100 let od první zmínky o berounském kině,“ usmíval se během pilné práce Petr Béza.

Kinosál v Nádražní ulici s kapacitou 134 míst prošel před třemi lety digitalizací, díky níž mohl během oslav v pátek večer nabídnout exkurzi do filmového světa studia Marvel a promítnout premiérový snímek Ant-Man a Wasp o super hrdinech, kteří se dokáží zmenšovat.

Hladina řeky Moravy v centru Olomouce  se snižuje kvůli bourání mostu v Komenského ulici
Morava v Olomouci je skoro bez vody, kvůli bourání mostu

Novinky jako v Cinestaru

„Filmy nabízíme divákům ve vysoké kvalitě. Novinky pouštíme ve stejném termínu jako Cinestar a jiná multikina a přestože si dodavatel diktuje cenu vstupného, v rámci Seniorského promítání umožňujeme divákům zhlédnout filmy za padesát korun. Stejně tak dotujeme vstupenky pro děti,“ sdělila starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská.

Provoz moderního kina zatíží každoročně rozpočet třítisícového města desítkami tisíc korun. Investice do digitalizace a modernizace v posledních letech byla o řád vyšší. Pomohla dotace Státního fondu kinematografie.

„Dofinancováváme kino každým rokem, různými akcemi a promítáním pro školy z celého okolí se snažíme jeho ztrátovost snížit. I do budoucna nám však záleží na zachování kulturního vyžití občanů a kino je to v této oblasti prioritou,“ ujistila starostka.

Studánka a pramen potoka Pilávka s kamennou sochou stejnojmenné víly.
Půvabná víla láká do lesa. Učitel ji vyrobil pro děti a vymyslel pověst
Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk
Budu hejtmanem i poslancem, rozhodl se Okleštěk