Přestože silniční obchvat, který by odvedl hlavně kamiony z vozovky protínající náměstí mimo hustě obydlenou část, má město v územním plánu již od roku 1994, podle projektantů z Ředitelství silnic a dálnic se s jeho výstavbou zatím nepočítá. Po vybudování obchvatu volají nejen obyvatelé žijící v blízkosti frekventovaného průtahu, ale i vedení léčebného ústavu. "Hlavní tah vede přímo přes náměstí. Hodně mi to vadí," povzdechl si šestadvacetiletý Jakub Novák z Moravského Berouna.

Narůstající doprava nejvíce sužuje obyvatele domů, které lemují rušnou spojnici mezi Olomouckem a Opavskem. "Když vloni začal platit nový silniční zákon, doprava aspoň trochu zklidnila. Motoristům ale rychle otrnulo a rychlost opět překračují. Nejhorší jsou kamiony," posteskla si dvaatřicetiletá žena, která žije v˙domě na náměstí. Nejen hluk a prach, ale i otřesy způsobené projíždějícími vozy doléhají na obyvatele domů blízko vozovky. Ty totiž praskají. "Majitelé některých domů si stěžují. Praskliny se objevují zejména u starších objektů, které nemají tak pevné základy," potvrdil místostarosta města Jan Brenkus. "Navíc ani komunikace není v nejlepším stavu, což se na otřesech podílí," dodal.

Po obchvatu volá i vedení místního odborného léčebného ústavu. Stávající tepna totiž vede mezi dvěma budovami nemocnice. "Řidiči projíždějí jako blázni. Rychlost nedodržují. Pacienti vzhledem ke své často zhoršené mobilitě jsou ohroženi. Mezi budovami sice vede přes vozovku přechod pro chodce, motoristé jej však často vůbec neřeší. Obchvat je velmi zapotřebí," zlobil se na motoristy ředitel ústavu Jiří Podivínský. Třítisícové město má obchvat v územním plánu již od roku 1994. Tranzitní dopravu by měl odvést do jeho jihovýchodní části. "Nepůjde zcela mimo město, ale méně hustě obydlenou částí. Jeho vybudováním by se centru velmi odlehčilo. Doprava narůstá, i ta kamionová, a střed města značně zatěžuje," uvedl místostarosta Brenkus.

Kdy se lidé obchvatu dočkají? "Obávám se, že jeho realizace je na okraji zájmu," podotkl místostarosta. Ředitelství silnic a dálnic nemá pro Moravskoberounské dobrou zprávu. Podle technického náměstka brněnské pobočky Jiřího Procházky není budování obchvatu města v dohlednu. "Zatím se nechystá. I kdyby se již v tuto chvíli pracovalo na podkladech, výstavba by nezačala dříve než za patnáct let. Ale tento obchvat nemá v tuto chvíli potřebnou prioritu a jsme skutečně hodně daleko od jeho přípravy," sdělil Procházka.