Příjemné zlevňování pohonných hmot je už za námi. Benzin, který podle statistik CCS stál v lednu na Olomoucku v průměru 22,07 korun, dnes koupíme za 25,17 korun a naftu, která stála 23,99 korun za 24,99 korun.

V době zlevňování bylo na pumpách na Olomoucku podle informací CCS nejlevněji 11. ledna, kdy benzín stál v průměru 22,07 korun a nafta 23,99 korun. Naopak nejdráž bylo loni 5. června. To se benzín prodával za 32, 57 korun a nafta za 34,60 korun.

Cena poroste až na 26 korun

Prodejci čekají, že aktuální ceny půjdou ještě výš a zataví se možná až na šestadvaceti korunách za Natural.

„Za poslední tři týdny šly ceny pohonných hmot výrazně nahoru. Zdražili provozovatelé na všech velkých čerpacích stanicích, a to skoro o tři koruny. Ty malé jsou zatím ještě levnější, protože mají zásoby pohonných hmot za dřívější nákupní ceny,“ uvedl ekonom olomoucké čerpací stanice Albeva Morava Václav Kresa s tím, že zdražení přišlo kvůli propadu české koruny.

Benzín je tedy opět dražší než nafta a rozdíl se pravděpodobně ještě zvýší.

„Podle pohybů na trhu to vypadá, že se vrátí staré časy a benzín bude zase o několik korun dražší než nafta,“ potvrdil Kresa.

Benzin opět dražší než nafta

Na pumpách se to už začíná projevovat. V olomoucké Hypernově si řidiči natankují litr benzínu za 24,30 korun a naftu o desetník levněji.

Ve Šternberku na čerpací stanici Benzina stojí Natural 95 26,20 korun a nafta 25,50 korun.

Dražší benzin oproti naftě mají i na olomoucké čerpací stanici Albeva Morava.

„Benzín jsme zdražili ve středu a to o korunu. Takže Natural 95 u nás teď stojí 25,50 korun a nafta 24,90 korun. Cena Naturalu ale půjde určitě ještě nahoru a zdražování se pozastaví zřejmě až okolo šestadvaceti korun za litr,“ řekl ekonom čerpací stanice Kresa.

Levněji je už jen na některých menších pumpách. Například v Moravském Berouně, kde Natural 95 stojí 23,90 korun a nafta o korunu více.

„Naposledy jsme zdražili 3. února o čtyřicet halířů, teď to však půjde nahoru víc,“ řekl pracovník berounské pumpy Čepro Josef Hampl.