Kandidátovi Josefu Středulovi poslal na konci prosince olomoucký podnikatel a člen ODS Richard Benýšek pět milionů korun. To je částka, která tvoří přes polovinu rozpočtu Středulovy prezidentské kampaně. Na transparentní účet mu do pátku 6. ledna lidé, firmy a spolky poslali přes devět a půl milionu korun.

„V prezidentské volbě má pravice několik relevantních kandidátů se zajištěným financováním. Rozhodl jsem se proto významným způsobem podpořit jediného autentického levicového kandidáta, Josefa Středulu. Podporuji tím demokratickou názorovou pestrost prezidentské volby v naší zemi,“ okomentoval dar Richard Benýšek.

Od podnikatele, který měl ambici vést ODS jako lídr do nedávných komunálních voleb v Olomouci, to přitom není pro tohoto prezidentského kandidáta a předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů jediný dar. Už v listopadu mu poslal dvě sta tisíc korun.

Jiří Přibáň
Babiš může vyhrát snáz, než mu průzkumy předpovídají, říká Jiří Přibáň

Výše Benýškova daru je výjimečná i v celorepublikovém měřítku.

Danuši Nerudové poslala pětimilionový dar firma Moravec Invest, za níž stojí vlastník drogerií Teta Martin Moravec, po dvou milionech pak podnikatelé Dalibor Dědek, Pavel Faiereisl a společnost Inexad.

U Petra Pavla činí nejvyšší dary milion korun. Ty získal například od spolumajitele Jablotronu Dalibora Dědka, zakladatele společnosti Livesport Martina Hájka, a podnikatelů Michala Šlemra, Martina Voháňky a Jana Barty.

Hradní kancléř Vratislav Mynář
Necelý milion na závěr. Mynář a další hradní úředníci dostali rekordní odměny

Pavla podpořil i majitel Baníku

Sponzory ze severní Moravy má i kandidát Petr Pavel. Sedm set tisíc korun, z toho většinu prostřednictvím firmy A&V Invest, mu poslal Václav Brabec, majitel Baníku Ostrava. Generál ve výslužbě Pavel je podle něj díky zkušenostem z vedení armády, zahraniční politiky a diplomacie správným lídrem pro dnešní dobu. Václav Brabec také silně vnímá válku na Ukrajině odehrávající se několik set kilometrů od českých hranic.

„Rozpínavá politika Ruska představuje pro mou malou zemi a hlavně pro moji rodinu bezpečnostní riziko. Chtěl bych, aby hlavou mé země byl člověk, který se vyzná a rozhoduje chladnou hlavou. Měl jsem možnost Petra Pavla osobně poznat, a tak vím, že je to člověk nejen zkušený, ale především upřímný a férový. A takové vlastnosti já osobně od svého prezidenta očekávám,“ uvedl Václav Brabec.

Kandidáti na prezidenta pro volby v lednu 2023
Kampaně očima experta: V čem bodují Babiš, Pavel či Nerudová a chyby soupeřů

Sedmdesáti tisíci stejnému kandidátovi přispěla zlínská firma Spur, 62 tisíci internetová lékarna LSPP z Olomouce.

Půlmilion věnovala Pavlovi pila Javořice z Ptenského dvorku na Prostějovsku. Stejnou částkou přispěla pila Javořice i Danuši Nerudové.

Této kandidátce věnoval 130 tisíc korun i zábřežský výrobce oken, firma Sulko.

Danuše Nerudová a Petr Pavel
Nerudová: Babiš má z debat asi strach. Obžalovaný kandidát je bizár, říká Pavel