„Jsem ráda, že si děti z naší školy prostřednictvím sportu rozšíří nejen své znalosti, ale že zároveň pomohou tibetským dětem," řekla ředitelka základní školy v Nemilanech Eva Kaněčková.

Sportuj ProTibet odstartuje v osm hodin ráno, vzdělávací a sportovní hry přiblíží dětem i dospělým život tibetských dětí, uprchlíků i nomádů.

„Příchozí se seznámí také s tibetskou kulturou. Během dne se odehrají fotbalové zápasy mezi týmy sestavenými z řad nemilanských žáků. Pro výherce jsou připraveny také originální ceny," uvedl Tomáš Přichystal, koordinátor akce Sportuj Pro Tibet. Karin Majerová, vedoucí olomoucké pobočky organizace Most, která akci pořádá pak doplnila, že výtěžek bude sloužit k nákupu tibetských učebnic pro děti v I. třídě ve škole Gyalten, kterou organizace dlouhodobě podporuje.

Všechny soutěžící přijedou v pravé poledne podpořit i členové hokejového družstva HC Olomouc. Návštěvníkům se tak naskytne vzácná příležitost se s hokejisty osobně seznámit během autogramiády a společně se vyfotit. Do příprav akce se zapojí i řada dobrovolníků a studentek oboru Mezinárodních rozvojových studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

Škola Gyalten je jediná nestátní škola v tibetské prefektuře Kardze poskytující bezplatně vzdělání pro 400 dětí v tibetštině, stravu i ubytování. MOST, o. p. s. části z nich zajišťuje školní pomůcky, jídlo a podporuje místní učitele. Organizace podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indických Himálajích a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. V letech 2006–2014 pomohl více než 3 500 lidem darovanou částkou přes 12,1 milionů korun. Více informací na www.protibet.cz.