Voda dále způsobuje problémy zhruba dvacítce obcí na Hranicku, které jsou bez pitné vody.

Nejhorší situace je v obci Troubky, kvůli povodním jsou její obyvatelé postupně evakuováni.

VÍCE: V Troubkách je pod vodou 600 domů, v noci se i rodilo

Starosta Kojetína Mojmír Haupt řekl, že se voda dostala do několika domů v blízkosti koupaliště.

„Koupaliště a sportoviště u něj jsou pod vodou kompletně. Zaplavené jsou i silniční spojky na Chropyni. Ohrožená je i Stružní ulice, vodu tam drží provizorní hráz. Snažíme se samozřejmě také zabránit tomu, aby se voda dostala do Přerovské ulice, kde by napáchala obrovské škody,“ uvedl starosta.

Problémy v souvislosti s povodněmi trápí také asi 20 obcí na Hranicku, jejichž zhruba 7000 obyvatel je bez pitné vody z vodovodu. Vodohospodáři jim museli přerušit dodávky, protože rozvodněná Bečva zaplavila prameniště Ústí.

„Obyvatele obcí nyní zásobujeme cisternami. Do odstraňování škod se budeme moci pustit, až opadne voda. Nejprve bude nutné opravit poškozená elektrická zařízení, poté studnu vyčerpat a vydezinfikovat. Je to určitě otázka dnů,“ informoval ředitel přerovských vodovodů a kanalizací Miroslav Dundálek.

V Přerově v noci hladina řeky vystoupala téměř k sedmi metrům a na několika místech se vylila. Zaplavila tenisové kurty, fotbalové hřiště v části Kozlovice a některé místní komunikace. Většinu zaplavených komunikací se podle mluvčího radnice Bohuslava Přidala už podařilo zprůjezdnit.

„Předpovědi ale nejsou příznivé, situace se může zhoršit,“ uvedl mluvčí.

Rozvodněná Bečva v Přerově zaplavila také teplárnu, která je kvůli tomu mimo provoz. Bez tepla a teplé vody zůstalo asi 40.000 obyvatel města.

Kvůli povodním jsou navíc na Přerovsku zřejmě stovky domácností bez elektřiny. Energetici museli kvůli zvýšené hladině vypnout distribuční trafostanice.

V Hranicích už hladina Bečvy klesla ke čtyřem metrům. Voda opadla z většiny zaplavených míst.

„Město rozmisťuje do postižených oblastí kontejnery. Probíhá úklid škod. Čerpání vody zatím komplikuje vysoká hladina spodní vody, při předčasném čerpání hrozí, že by tlak spodní vody mohl narušil statiku budov,“ řekl mluvčí města Petr Bakovský. Voda opadává také v Lipníku nad Bečvou.