„Otče, Svatý Kopeček plný je tvých oveček!" Skandovali mladí lidé při návštěvě Jana Pavla II. na Svatém Kopečku v roce 1995 a Svatý otec pohotově reagoval.

Atmosféra byla nezapomenutelná nejen pro mládež, ale i pro samotného papeže, který Svatý Kopeček později několikrát vzpomněl.

Bazilika na Svatém KopečkuLepší reklamu si jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice nemůže přát. V těchto dnech však podle turistů působí spíše smutně: známá cukrárna zavřená, některé krámky na spadnutí.

„Je po turistické sezoně, to je jasné, ale i tak je mi ze zájmu lidí o poutní místo a pohledu na jeho okolí smutno," svěřil se Ludvík Dostál z Brna.

„ V kostele jsme byli sami, cukrárna zkrachovala, krámky hned vlevo jsou na spadnutí," ukazoval na zavřené dveře Lachovy cukrárny a zpustlé obchůdky.

Podle Leoše Friedla, občasného varhaníka v bazilice, zájem o poutní místo a duchovní hodnoty upadá.

„Když jdu ze Samotišek poutní alejí k bazilice, nepotkám živáčka. Za minulého režimu jsme ke kostelu nemohli a dnes to nikoho nezajímá. Školy? Jezdí se do zoo. Bohužel atrakce jsou jiným směrem. Ke kostelu zajde málokdo," posteskl si bývalý učitel.

Cukrárna opět otevře

Posteskli si i krámkaři, kteří v těsné blízkosti chrámu nabízejí občerstvení.

„Máme supermarkety, velká obchodní centra a lidé tráví víkendy tam. Zajít sem, na toto nádherné místo? Lidé jedou do zoo, kde pohodlně zaparkují, občerství se, koupí si suvenýry a k bazilice se už pěšky nechce," hodnotila Hana Kovářová.

V Samotiškách slavili hody tradičním krojovaným průvodem ke svatokopecké bazilice.U kostela podniká dvacet let. „Dříve jsme měli otevřeno celoročně, každý den. Dnes se to nedá," pokrčila rameny.

Letos přitom mohlo přijet více zájemců o baroko a duchovno, jelikož město od června do září nabídlo bezplatné zpřístupnění některých olomouckých kostelů a nově do projektu zařadilo o baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.

„Počasí spíše táhlo k vodě. Větší zájem jsme nezaznamenali. Co bylo výborné? Cyklistické závody, které na dva dny uzavřely cestu na Kopeček, a lidé chodili pěšky poutní alejí. Mohly by být častěji," usmála se Andrea Rangelova, manželka jednoho z krámkařů.

Turisté, kterým vadí uzavření největší cukrárny, se změny dočkají zřejmě už za měsíc, kdy ji po menších úpravách otevře nový nájemce.

„Bude to kavárna-cukrárna. Jde o významné poutní místo, na které přijíždějí i zahraniční turisté, a příjemné prostředí pro posezení si zaslouží. Doufám, že se bude dařit," uvedl podnikatel Pavel Čep, který v těchto dnech prostory převzal.

V Samotiškách slavili hody tradičním krojovaným průvodem ke svatokopecké bazilice.

Dívky v hanáckých krojích v bazilice na Svatém Kopečku. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Máme zájem, aby to žilo

Duchovní správce svatokopecké farnosti Petr Slaboch zapojení baziliky do projektu podporujícího turistický ruch v Olomouci přivítal.

„Určitě to bylo přínosné. Nakolik to zvedlo zájem, těžko říci," sdělil farář, podle kterého věřících, kteří přicházejí na bohoslužby do chrámu, neubývá. „Pokud, pak nepatrně,"dodal.

O oživení turistického ruchu a udržení charakteru Svatého Kopečka jako poutního místa se stará zejména Matice svatokopecká. Nabízí kulturní akce, komentované prohlídky barokního komplexu, přednášky se zajímavými lidmi.

„Máme zájem na tom, aby to tady žilo. Otevření kostela pro turisty využilo hodně turistů. My děláme první sobotu po 15. srpnu komentované prohlídky celého areálu a návštěvníků se sejde hodně," reagovala Zora Krejčí z Matice svatokopecké.

„Ano, Lachova cukrárna je zavřena, Benešova zrovna také, krámky už neslouží takovému účelu, jako před padesáti lety, to je pravda. Je však po poutní sezóně, všechno už otevřeno zkrátka není," komentovala.

Potvrdila však, že místo by si občas zasloužilo nějakou pořádnou oživující injekci.

„Kopeček se dnes spíše stává synonymem zoologické zahrady. Lidé by měli slyšet komentáře zcestovalých cizinců, kteří navštíví muzeum v bazilice, jak jsou z barokní perly, poutního místa nadšeni," dodala.

Papež Jan Pavel II.Zajímavost: růženec Jana Pavla II. 
Turisté, kteří navštíví baziliku, si mohou připomenout návštěvu Jana Pavla II. při pohledu na oltář má pravý andělíček má ruce pověšený osobní růženec bývalého papeže, který bývalý papež věnoval bazilice při návštěvě v květnu 1995. 

Poutní chrám tehdy prohlásil za baziliku minor.