Po nepříliš vydařeném létě spočítaly uničovské technické služby, které provozují zdejší plovárnu, náklady a výnosy. Výsledek? Minus 610 902 korun.
„Letos je ztráta vyšší než loni, ale i tehdy to bylo něco přes půl milionu korun. Vzhledem k tomu, že koupaliště i technické služby patří městu, tak se zastupitelstvo v pondělí rozhodlo vyčlenit půl milionu korun na pokrytí větší části ztráty,“ vysvětlil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.
Bazén byl otevřený od 31. května do 30. srpna. „Měli jsme padesát koupacích dní, ale zbylých dvaačtyřicet nám počasí nepřálo. Za letní sezonu přišlo 13 609 lidí, vloni to bylo 15 900,“ upřesnil Juráň.
Na taková čísla přitom nebyli Uničovští zvyklí. „Začalo to před dvěma lety. Předtím byla plovárna buď zisková, nebo alespoň hospodařila vyrovnaně,“ dodal správce koupaliště Josef Valenta.
Litovelské přírodní koupaliště by potřebovalo 210 tisíc, aby bylo na nule. Během jedenačtyřiceti provozních dní sem přišlo 3673 návštěvníků.
„Naše koupaliště je přírodní, s pěkným prostředím a zázemím, ale bez různých lákadel, jako jsou například skluzavky. Proto máme méně návštěvníků než jinde,“ vysvětlil Jaroslav Valoucha, ředitel technických služeb, které vodní areál provozují.
Letošní ztráta je o pětapadesát tisíc korun vyšší než loni. „Prodělali jsme 210 tisíc korun, minulý rok to bylo 155 tisíc korun. Jenže to jsme měli více provozních dní, čtyřiapadesát,“ dodal Valoucha.
Těžkou, více než půlmilionovou ztrátu utrpělo koupaliště ve Šternberku.
„Letos jsme totiž investovali tři sta tisíc do automatického dávkování chemie do bazénové vody. Celkovou ztrátu tak máme 560 tisíc korun. Vloni jsme prodělali asi polovinu. Podle prodaných vstupenek a permanentek jsme spočítali, že jsme přes léto měli 13 378 návštěvníků,“ upřesnil Vlastislav Krnoš, který je odpovědný za provoz koupaliště.
V Olomouci nemohou přesně určit, kolik za venkovní areál u plaveckého stadionu tratili.
„Počítáme ztrátu celkovou – z vnitřního i venkovního bazénu. Návštěvníci totiž mohou chodit na oba bazény s jednou vstupenkou, a tak nemůžeme přesně spočítat, kolik jich na který přišlo. Navíc vnitřní bazén stále provozujeme, takže ještě nemáme účetnictví uzavřené. Letos jsme ale měli během léta o devět procent nižší návštěvnost než loni,“ vysvětlil Milan Wagner, mluvčí firmy Olterm, která provozuje olomoucký bazén.
Ztráty koupališť
město -ztráta
Uničov - 611 tisíc Kč
Šternberk - *560 tisíc Kč
Litovel - 210 tisíc Kč
Olomouc - ještě nemá ztráty sečtené, v létě měli o 9 procent nižší návštěvnost
* včetně třísettisícové investice. Zdroj: provozovatelé