Vedle hraní na baskytaru bude udávat tón také novému týmu, který nedávné volby vynesly na radnici.

Svérázný bigbít kapely Stracené ráj se za dlouhá léta existence vryl do povědomí lidí a songy zpívané výhradně v jadrné hanáčtině znějí v mnoha hlavách zdaleka nejen samotných Hanáků.

Novému šéfovi radnice se teď ovšem honí hlavou hitparáda těch největších problémů, které obec trápí a do jejichž řešení se musí pustit.

„Právě jsem měl jednání ohledně čističky odpadních vod. To je jedna z věcí, která nefunguje správně tak, jak by měla – částečně kvůli dřívějším chybám a také kvůli nedostatku peněz, to se bude muset dořešit,“ měl v pátek nový starosta napilno v první pracovní den ve funkci.

Přes čerstvý úspěch v komunální politice nemá slovo politika v lásce.

„Po pravdě řečeno mě politika nikdy moc nezajímala, politikaření nemám rád. Myslím, že obecní záležitosti nejsou o stranách. Chci spolupracovat se všemi, kdo chtějí pro obec něco udělat,“ má jasno Ošťádal.

Muzika je jen jednou z mnoha aktivit, kterou se činorodý Hanák z Mezic, části Nákla, zabývá. V obci ho znají jako neúnavného organizátora festivalů a dalších akcí.

Původně se vyučil elektrikářem, později si dodělal maturitu a nabíral zkušenosti v různých profesích – pár let provozoval autodopravu, pracoval na benzinové pumpě a naposledy pracoval jako grafik.

„To byl zároveň můj velký koníček, od malička jsem rád kreslil. Teď, když jsem odcházel, bylo to trochu smutné, ta práce mě moc bavila,“ přiznává.

Marek Ošťádal. Foto: www.straceneraj.cz

Jenom nadávat nemá smysl

Nápad jít do komunálních voleb se zrodil v Mezicích mezi lidmi, kteří se starali o to, aby v této části Nákla bylo patřičně živo, a dařilo se jim to.

„Domluvili jsme se, že nemá cenu jenom nadávat, pokud jsme s něčím nespokojení, a že tedy založíme nezávislé sdružení a půjdeme do voleb, abychom měli své lidi v zastupitelstvu obce,“ vysvětluje nový lídr obce původní pohnutky.

Jenomže nakonec se přidali další lidé ze střediskového Nákla i ze třetí části Lhoty nad Moravou. Sdružení nezávislých kanditátů – Pro obec nakonec ve volbách drtivě zvítězilo.

„Nemusí být velká vesnice, ale když se sejdou šikovní lidi, dá se udělat ledasco. Budeme se hlavně snažit zjistit, co lidi nejvíc trápí, vyměníme si kontakty, aby nám mohli přímo říkat své podněty. Nemá smysl vybudovat hřiště, a pak být naštvaný, že se maminkám nelíbí houpačky, když se jich předtím nikdo neptal,“ říká Ošťádal.

A kapela, které v poslední době značně stoupla popularita?

„Stracené ráj bude dál bez problémů fungovat. Předloňský a loňský rok byl velmi hektický, pět koncertů za víkend už bylo příliš. Teď jsme se vrátili zpátky do zkušebny, zatáhli jsme za záchrannou brzdu a nikam se neženeme,“ říká baskytarista a zpěvák.

„Když jsem byl malý, ostatní děti se mi smály, že mluvím hanácky. To mi vadilo. Teď jsme dosáhli situace, že děcka hanácky mluví. A ty, které neumí, se to snaží naučit. To, že se v lidech probudil zdravý patriotismus, je ten největší úspěch, “ pochvaluje si.

Humor a recese i na radnici?

K svérázným muzikantům skupiny Stracené ráj neodmyslitelně patří humor a recese. Bude to platit i na radnici?

„Je pravda, že po určitých zkušenostech mě smích trochu přešel. Ale snad i to přijde,“ věří optimisticky Ošťádal.

Hanácký patriot teď bude, řečeno suchým politickým žargonem, svorníkem obce a bude vyvažovat zájmy a potřeby občanů Nákla, Mezic a Lhoty. Ale na podobný slovník si lidé v Nákle ani jejich nový starosta nepotrpí, ten to řekne raději hezky po hanácku:

„Ledi se maji spojovat!“