Firma kamna rozebrala a jednotlivé díly uložila do krabic.

„Nikam se odvážet nebudou. Jakmile v dané místnosti uděláme nové podlahy, opravíme omítku a vymalujeme, složíme kamna zase dohromady a zrenovujeme je přímo na místě,“ řekl stavbyvedoucí Miroslav Peterka.

Odborníci se zaměří především na popraskané kachličky. Kamna ale ani po rekonstrukci návštěvníky baziliky nezahřejí, chlouba ze 17. století slouží pouze na okrasu.

Bouraní a čištění

Rekonstrukce poutního místa u Olomouce začala v září a trvat by měla do prosince 2019. V uplynulých měsících dělníci hlavně bourali a čistili.

„Z jednotlivých místností postupně odstraňujeme podlahy, truhláři vyrábí nové. Bouralo se zejména na dvoře, kde má vzniknout zasklený prostor pro veřejnost. Sundávali jsme křídla oken nebo kliky dveří, v restaurátorských dílnách jednotlivé prvky necháváme vyčistit a opravit,“ doplnil Peterka.

Nová fasáda i oprava Svatých schodů

Práce budou pokračovat i přes zimu. Během příštího roku bude například nutné opravit fasády budov nebo Svaté schody, zrekonstruovat elektroinstalaci či osvětlení, osadit venkovní plochy vegetačními prvky, revitalizovat trávník a opatřit historický mobiliář. Plná částka na proměnu poutního místa putovala z evropských dotací.