„Chtěli jsme do filmu město, kde by byly vidět i cítit ty věky a doby. Vše od románského slohu přes baroko až k dnešku. Olomouc je jedno z mála měst, které tohle všechno má," prozradil, co ho přimělo vybrat pro nový film právě hanáckou metropoli.

Kde všude se bude s kamerou pohybovat a koho do filmu obsadil, prozradil Miroslav Krobot v rozhovoru pro Deník.

Můžete prozradit něco z děje vašeho nového filmu?
Nechtěl bych přímo vyzradit příběh filmu. Můžu prozradit jen to, že se v něm objeví čtyři kamarádi, kteří hrají ve smyčcovém kvartetu. Všichni čtyři hrají v operním orchestru divadla a ještě mají spoustu jiných aktivit. V podstatě je to film o jejich vztazích zasazený do uměleckého prostředí Olomouce.

Jedním z míst, která jste vybral pro natáčení, je olomoucká hospoda Ponorka. Co vás na ní upoutalo?
Ponorku si pamatuji ještě z dob, kdy jsem chodil na školu. Vybral jsem si ji také proto, že jsme potřebovali nějaké místo, kde se potkávají lidé stejného ražení. Ani tak nešlo o samotnou Ponorku, chtěli jsme najít prostor, kde je lidem spolu dobře. Ponorka nám přišla lepší než nějaké přebudované restaurace nebo hospody. Ona má atmosféru sama o sobě. Ten genius loci v ní zkrátka je.

close Kultovní olomoucká hospoda Ponorka zoom_in

Kultovní olomoucká hospoda Ponorka. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Schmitzer jako hospodský 

Do role hospodského v Ponorce jste obsadil Jiřího Schmitzera. Bude potřebovat nějakou speciální průpravu, aby nasál místní atmosféru?
Myslím, že Jirka místní atmosféru vůbec nasávat nemusí a i tak to bude naprosto bez problémů. Známe se dost dlouho a některé restaurace jsme už společně viděli docela zblízka (smích).

close Režisér a herec Miroslav Krobot zoom_in Můžete prozradit, které další herce jste kromě Jiřího Schmitzera obsadil?
Mohu říci několik hlavních. Obsadil jsem Jaroslava Plesla od nás z Dejvického divadla a pak třeba Barboru Polákovou, která hraje v kvartetu na čelo. V tom obsazení se vytvořila taková zvláštní směs. Hraje tam třeba také Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče v Ostravě nebo Pavlína Štorková z Národního divadla. Vsadil jsem na známé tváře i na ty, které třeba lidé tolik neznají. Tahle kombinace mě zkrátka dost baví.

Kvůli natáčení jste se byl podívat i v Arcidiecézním muzeu. Bude se natáčet i tam?
Jedna z postav, o kterých jsem mluvil, tam přímo pracuje. Takže to není žádná exkluzivita, nebo že bychom chtěli přímo ukázat ta nejkrásnější místa Olomouce. Ona tam samozřejmě budou, ale konkrétně prostory Arcidiecézního muzea jsou součástí scénáře.

Kdy se sem štáb vydá natáčet?
Bude to někdy koncem července a pak v srpnu.

close Režisér a herec Miroslav Krobot natáčí v Jeseníkách, předefším v obci Vikantice svůj první celovečerní film Díra u Hanušovic. zoom_in

Režisér Miroslav Krobot s Jaroslavem Pleslem (vlevo) a Ondřejem Trojanem při natáčení snímku Díra u Hanušovic. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč  

Jesenicko a Olomouc je veliký rozdíl

Na Díře u Hanušovic i na Kvartetu jste spolupracoval s olomouckým psychologem Lubomírem Smékalem. Co vás spojuje?
S Lubomírem jsme spolužáci z gymnázia a známe se dost dlouho. Každý jsme se vydali jiným směrem a tato naše setkávání jsou pro nás potěšením. Luboš je psycholog a já jsem vystudoval režii. Vždycky jsme ale měli takovou tendenci, že společně něco uděláme. Teď se nám to konečně naplňuje, což je bezvadné.

Jsou si snímky Díra u Hanušovic a Kvarteto v něčem podobné?
Na rozdíl od Díry u Hanušovic tady nebudou žádná sprostá slova a taky to nebude v nářečí. Myslím, že i vizuálně to bude jiný film. Rozdíl Jesenicka a Olomouce je podle mě veliký. Na nějakém blogu jsem četl, že Díra u Hanušovic vypovídá o kraji, který trošku ztratil duši. To o Olomouci rozhodně neplatí. Tam ta duše prostupuje vším, i když je trochu roztřesená, ale to nás na ní vlastně tolik zajímá.

První film jste natáčel na Jesenicku, teď se chystáte do Olomouce. Už od začátku jste Kvarteto směřoval na Moravu, nebo to vyplynulo z okolností?
To, že budeme točit u nás, jsme stanovili jako jednu z prvních věcí. Praha je až moc spojená s turisty. Chtěli jsme do filmu město, kde by byly vidět i cítit ty věky a doby. Vše od románského slohu přes baroko až k dnešku. Olomouc je jedno z mála měst, které tohle všechno má.