Přitom o tom, co bude s pozemkem v lokalitě ulic Gymnazijní a Staškova, uničovští zastupitelé rozhodli už na jaře.

Tehdy dali přednost před okrasnou zahradou, nové výstavbě.

Zdeněk Ulčík se teď na zastupitele obrátil znovu, před několika týdny jim zaslal dopis se svou žádostí o změnu.

„Zastupitele jsem požádal o možnost posunutí severní hranice vyměřeného pozemku, o asi dvanáct až patnáct metrů na jih. Pomohlo by to při budování Heidenreichovy barokní zahrady, kterou chci občanům a návštěvníkům města nabídnout, jako další prostor pro konání kulturních společenských akcí komorního charakteru,“ uvedl Zdeněk Ulčík a podotkl, že by při rozšíření mohl součástí zahrady zůstat i původní sklep se studnou z 18. století.

„Po zasedání, kde náš záměr neprošel o jeden hlas, jsem byl zklamaný. Potkával jsem ale lidi, kteří mi říkali, že je to škoda, a že nemám házet flintu do žita. Začal jsem hledat cesty, jak by se věc dala zvrátit,“ vysvětlil majitel penzionu.

Pozemek u penzionu Herrenhof, kde jeho majitel chce vybudovat barokní okrasnou zahradu. Foto: DENÍK/Petra Opletalová

Menší, ale se studnou a sklepem

Přišel s návrhem, že by se pozemek oproti stávající výměře rozšířil o několik metrů.

Zahrada by sice stále byla o něco menší než byl původní projekt, ale na ploše zahrady by mohla zůstat studna z 18. století a barokní sklep.

Vybudování zahrady by podle propočtů mělo přijít minimálně na milion korun.

„Obrátil jsem se i na prezidentskou kancelář a Ministerstvo práce a sociálních věcí. U prezidenta mi řekli, že musím požádat zastupitelstvo o dobrou vůli, což jsem udělal. Ministerstvu by posun nevadil,“ pokrčil rameny mladý muž.

Za vybudování zahrady vznikla ve městě i petice, podepsalo ji přes sedmnáct set lidí.

„Někteří nebyli ani občané Uničova. Je to poměrně velký počet, lidé byli nadšení touto myšlenkou. Pevně doufám, že zahrada v nějaké podobě bude, třeba i menší. Projekt se nám líbí,“ řekl člen petičního výboru Petr Stránský.

Dům pro Vincentinum chtějí stavět na jaře

Starosta města Dalibor Horák uvedl, že Olomoucký kraj zahájil územní řízení, které je před dokončením. Podle něj tak vše směřuje k tomu, že by se na jaře mohlo se stavbou budovy pro Vincetinum začít.

„To, že žádá vlastník sousedních nemovitostí o odvolání tohoto usnesení, bych považoval za porušení smluvní vztahu, ze kterého by mohla pro město Uničov vyplývat například nějaká majetková újma. Je to velmi neobvyklá záležitost. Na druhé straně se určitě jedním s panem Ulčíkem neuzavíráme,“ sdělil a zopakoval, že městu se nápad okrasné zahrady líbí.

„Kdysi tam zahrada byla, jsou k tomu i zákresy v mapách, někdy z přelomu 19.a 20. století. Zahrada se nacházela jako zázemí statku a to přesně na pozemcích, které město panu Ulčíkovi nabízí,“ doplnil starosta.

Zdeněk Ulčík však chce za svůj nápad dál bojovat a zvažuje, že se obrátí na zastupitele nejen města.

„Co jiného můžu udělat? Chtěl jsem, aby to byl veřejný a společenský prostor pro pořádání kulturních akcí, který by byl pro lidi otevřený. Rád bych se obrátil i na krajské zastupitele. Oba projekty se totiž mohou velice dobře doplňovat,“ uzavřel majitel penzionu.