Na soše bude také potřeba slepit trhliny v kameni, doplnit chybějící poškozené partie, barevně ji retušovat a konzervovat.

Svatý Florián s by se podle mluvčího olomoucké radnice Michala Folty měl vrátit zpět na Žerotínovo náměstí v srpnu.

„Podle smlouvy je termínem pro dokončení 11. srpen," doplnil Folta.

Socha sv. Floriána v Olomouci

Socha svatého Floriana na Žerotínově náměstí v Olomouci

Sv. Florián je patronem profesí souvisejících s ohněm, jeho socha stojí na svatomichalském vršku v centru Olomouce téměř tři století.

Olomouc měla s devastujícími požáry své neblahé a bolestné zkušenosti. Jeden z největších zažila v létě 1709, kdy oheň poničil přes polovinu města včetně tehdy čerstvě dokončeného kostela sv. Michala.

Sochu sv. Floriána si městská rada objednala v roce 1726 u sochaře Jana Jiřího Schaubergera. Původem vídeňský, ale v Olomouci usazený umělec dílo dokončil o dva roky později.

Socha svatého Floriana na Žerotínově náměstí v OlomouciSchodiště a podstavec jsou prací Václava Rendera, který stojí za několika olomouckými kašnami a jehož životním dílem je monumentální Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Svatý Florián podle legendy sloužil ve 3. století jako důstojník v římském vojsku. Za to, že se odmítl zříci své křesťanské víry, byl svržen do řeky s mlýnským kamenem uvázaným kolem krku.

Mučedník posléze zlidověl jako ochránce proti suchu, ohni, povodním a neúrodě a patron hasičů i kovářů.

Olomoucký sv. Florián je sochařem Schaubergerem zobrazen v duchu tradice jako římský voják, který v jedné ruce drží korouhev a druhou hasí požár. Světce na Žerotínově náměstí doprovází okřídlený andělíček. 

Zdroj: Průvodce Olomoucí - umělecké památky města