Jednu z nejvýznamnějších památek Olomouce radnice Miroslavu Barnetovi nabídla výměnou za chybějící pozemky pro ambiciózní projekt Středoevropského fóra. O prodeji Edelamnnova paláce rozhodli minulý týden zastupitelé, v úterý 31. března město s novým vlastníkem podepsalo smlouvu.

Pokud ministerstvo kultury projektu Středoevropského fóra pošle nezbytnou dotaci, získá Miroslav Barnet historický skvost Olomouce za necelých třicet milionů korun a zhruba 400 metrů čtverečních v proluce v Denisově ulici.

Právě toto místo je potřeba k tomu, aby zde mohlo Muzeum umění postavit Středoevropské fórum za půl miliardy korun.

„Dnes ráno jsme podepsali směnnou smlouvu s panem Barnetem,“ potvrdila v úterý náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD).

Barnet: Zvažoval jsem, že nepodepíšu

Nový vlastník pro Olomoucký deník, uvedl, že zvažoval, že zastupitelstvem odsouhlasenou dohodu nepodepíše.

„Byl jsem v tlaku ze všech stran. Sice jsem dlouho zvažoval, zda podepíši, ale nechci být osočován z toho, že jsem zmařil investici ve městě,“ reagoval podnikatel Barnet.

Ten tedy v případě obdržení dotace na fórum získá od města renesanční Edelmannův palác na Horním náměstí, kterého se město původně vůbec nemělo v plánu zbavovat, za 28,5 milionu korun.

Ty doplatí do městské pokladny na základě dohody a stanoveného znaleckého posudku. Pokud by město se směnou nesouhlasilo, projekt Muzea umění by ztroskotal.

„Bude tam obrovská investice. Do střechy a dalších částí, o tom se však nemluví…,“ prohlásil ve své reakci na podpis smlouvy Miroslav Barnet.

Prodej Edelmannova paláce? Primátor Martin Novotný odpoví ON-LINE
ve čtvrtek 2. dubna od 9 hodin
PTÁT SE můžete již nyní ZDE

Znalkyně dělá i pro Barneta

Jenže kolem transakce je několik nejasností. Proč například radnice vsadila pouze na jediný znalecký posudek, a nezadala posouzení paláce a problematického pozemku více znalcům?

„Měli jsme měsíc na to, abychom vše připravili. Byli osloveni tři znalci, přičemž jeden odstoupil ze zdravotních důvodů, další z časových důvodů. Přijala to pouze jedna znalkyně,“ vysvětlovala náměstkyně primátora Kaštilová Tesařová.

Jenže zvolená znalkyně pracuje pro Hanáckou realitní kancelář, kterou spoluvlastní Miroslav Barnet.

„Chtěl jsem, aby to dělal někdo jiný. Jenže ten někdo jiný se zalekl a odmítl,“ reagoval podnikatel.

„Obracíme se na ni. Je jedním z několika znalců, se kterými spolupracujeme. Posudky pro nás dělá,“ potvrdil v úterý jednatel realitní kanceláře Petr Korytár.

„Pan Barnet je společníkem, ale záležitost Edelmannova paláce je jeho soukromá aktivita a s kanceláří nemá nic společného,“ doplnil.

Znalkyně Hana Martínková se k posudku vyjádřit nechtěla a ke spolupráci s firmou pouze uvedla: „Jsem nezávislou znalkyní.“

Transakci před týdnem schválilo zastupitelstvo města. Padaly na něm věty o nemravnosti převodu a nelibosti z rychlého rozhodování o paláci. Hlasovalo celkem čtyřicet tři zastupitelů. Pro bylo třicet dva, proti osm a tři přítomní se hlasování zdrželi.

Nabídli několik domů

Vedení radnice nabídlo podnikateli Barnetovi několik domů.

„Já sám jsem o nic nežádal. Neukázal jsem na Edelmannův palác, že jej chci. Nic takového. Na téměř všech nabízených nemovitostech však byla složitá věcná břemena nebo dlouhodobé smlouvy o pronájmu. Vybrali jsme proto tu nejméně zatíženou budovu, kterou je právě Edelmannův palác,“ vysvětloval Miroslav Barnet, který loni na podzim pozemek v Denisově koupil za 9,5 milionu od tehdejších majitelů. VÍCE…

Muzeum umění v jednání o tomto posledním pozemku tlačil čas, protože do podání projektu za 500 až 900 milionů korun na ministerstvo kultury, jež by na něj mohlo z evropských zdrojů získat značnou dotaci, zbývaly dny.

„Ze sedmi pozemků v proluce, kde by měla část Středoevropského fóra stát, jsme už vykoupili šest, zbývá však stále vyřešit poslední z nich. Nepodařilo se nám však majitele přesvědčit, aby jej prodal nebo vyměnil za nějaký jiný majetek. S žádostí o pomoc jsme se proto obrátili na město,“ popisoval v únoru situaci Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc.

V úterý se jej nepodařilo zastihnout na telefonu.