„Po nezbytných úpravách prostor do tří měsíců otevře novou prodejnu společnost Camaieu, což je jeden znejvětších světových řetězců módního oblečení,“ sdělil včera Deníku majitel brněnské společnost Magnum Int Miroslav Vymazal, které část historického domupatří.

KBankrotu, který vminulých dnech na atraktivním místě skončil, majitel sdělil, že prostor měl tento obchod vpronájmu pouze na přechodnou dobu. „Vpodstatě na vyplnění mezery mezi Stivalem a Camaieu. Nový obchod bude velmi pěkný, to garantuji,“ vzkázal.

Původně totiž chtěla společnost koupit isousední objekt smasnou a prodejní prostory rozšířit. „Bohužel jsou tam vedeny dlouholeté soudní spory a vlastníci se nakonec rozhodli pokračovat vsoudních sporech a objekt neprodali. Nechtěl jsem již čekat,“ popisoval Vymazal.

Camaieu se řadí mezi největší sítě prodejen sdámskou konfekcí na světě a vtuzemsku má již několik obchodů, například vPraze.

Otevření Bankrotu, hlavně původní podoba výlohy, před rokem ve městě rozvířilo diskuse, zda takový sortiment na turisticky atraktivní adresu patří a zda existují nástroje, jak případně zabránit zřizování podobných „lidových“ prodejen vhistoricky historických jádrech města.

Památkáři ani radnice však do soukromého vlastnictví zasáhnout nemohou. „Neovlivníme to. Můžeme maximálně korigovat podobu reklamního štítu, polepy výloh a podobně. Ať se nám to líbí, nebo ne, nemůžeme jít nad rámec legislativy,“ sdělila vedoucí oddělení památkové péče olomouckého magistrátu Vlasta Kauerová.

Stejně tak primátor Martin Novotný (ODS) vrozhovoru pro Deník sdělil, že město nemá nástroje, jak něco takového regulovat. „Jediný fungující systém regulace je vlastnictví. Ale kvůli tomu město nemůže vlastnit všechny objekty vhistorickém jádru,“ reagoval.

„Můžeme formou ochrany památkové péče posuzovat, zda někdo neporušuje tyto normy. Ale nabídka zboží a obsah výlohy, to je úplně mimo naši kontrolu,“ poznamenal.