Do Olomouce dorazila kromě Andreje Babiše mimo jiných i Alena Schillerová, Karel Havlíček, Klára Dostálová či Jana Mračková Vildumetzová. Na programu měli ve čtvrtek také návštěvu vědecké knihovny či jednání se starosty. Odpoledne se pak setkali s občany v zaplněném sále olomouckého hotelu Clarion.

SPOLU: Zneužitá radnice

Dopoledne začal stínový kabinet svůj program jednáním na radnici, kde se také poté uskutečnila tisková konference špiček ANO.

Poskytnutí prostor olomoucké radnice „stranickému orgánu“ ANO ale kritizovala v Olomouci opoziční koalice SPOLU tvořená ODS, TOP09 a lidovci

Budova Namiro v Palackého ulici v Olomouci
Olomouc kupuje Namiro za 400 milionů. Úvěr si bere i kvůli areálu pošty Ladova

Opoziční klub SPOLU zaslal primátorovi otevřený dopis, v němž chce vysvětlit zejména to, z jakého titulu došlo k poskytnutí prostor radnice pro jednání stranického orgánu hnutí ANO a zda stínová vláda platí řádný nájem.

„Je to poprvé v novodobých dějinách Olomouce, kdy byla radnice zneužita podobným politickým způsobem. Doposud nebylo zvykem, aby jakýkoliv orgán jakékoliv politické strany nebo hnutí zasedal na olomoucké radnici a dělal si z toho svoji PR aktivitu,“ reagoval vládní poslanec a v Olomouci opoziční zastupitel za SPOLU Martin Major (ODS). „Určitě se budu pana primátora na jednání zastupitelstva ptát, jestli toto už bude naprosto běžné, a jestli si mohou i jiné politické strany pronajmout prostory olomoucké radnice, aby zde mohly vytahovat svá tisková prohlášení,“ dodal.

Primátor: Zval jsem i premiéra

Špičky hnutí ANO pozval do Olomouce primátor města Miroslav Žbánek (ANO). Budova radnice je podle jeho slov po staletí místem, kde se potkávají politici napříč politickými stranami a napříč celou politickou strukturou země.

„Stejně jako jsem zval zástupce hnutí ANO, největšího politického klubu, stejně tak jsem opakovaně zval i pana premiéra,“ uvedl ke kritice z olomouckých opozičních lavic.

Téma návštěvy stínové vlády je podle jeho slov stejné, jaké nabízel k projednání premiérovi Petru Fialovi a členům jeho kabinetu.

„Tedy věci, které se bezprostředně týkají fungování samospráv, zejména regionálních center krajských měst: dopad konsolidačního balíčku, legislativní změny, které vláda prosazuje a jak se odrážejí na konkrétním procesu fungování měst typu Olomouce,“ přiblížil některé body s tím, že zasedání bylo plánováno řadu měsíců.

VIDEO: Andrej Babiš ke kauze "Složka na Lipavského"

Zdroj: Tauberová Daniela

Babiš: Složky? Sprostá lež

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se hned v úvodu tiskové konference na radnici vyjádřil ke kauze ministra Lipavského, kdy, jak zveřejnil server Novinky.cz, měl Babiš u svých spolupracovníků poptat citlivé informace na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Ten v neděli v Otázkách Václava Moravce označil Babiše za „bezpečnostní ohrožení země“.

„Je to sprostá lež, že bych měl nějaké složky. Žádné složky jsme neměli ani v minulosti ani teď,“ vyjádřil se Babiš.

„Pokud někdo používá estébácké metody, tak je to pan Lipavský,“ uvedl Babiš v reakci na Lipavského vystoupení v Otázkách.

Únik emailu expremiéra Andreje Babiše, ve kterém vulgárně častuje ministra zahraničí Jana Lipavského a žádá po svých spolupracovnících rešerši citlivých informací, není v české politice prvním podobným případem.
Babišův email připomněl staré skandály. Politici se v křeslech i tak často udrží

Členové stínového kabinetu na tiskové konferenci především kritizovali současnou vládní politiku.

„Česká ekonomika se jako jediná v Evropské unii dosud nedostala na svoji předpandemickou úroveň, množství příjemců sociálních dávek je na historických maximech, máme nejvyšší energetickou inflaci v EU, výběr daní je nejhorší od roku 2012, naše hospodářství stagnuje a v kupní síle nás předběhli už i Estonci, Chorvati a Řekové," poukazovala v souvislosti s úterní mimořádnou schůzi sněmovny místopředsedkyně hnutí ANO a někdejší ministryni financí Alena Schillerová. Vladní koalice schůzi iniciovala v reakci na nedávná vyjádření Andreje Babiše.

Na tři stovky lidí dorazily v pondělí odpoledne do přerovského klubu Teplo na debatu bez cenzury s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Zpočátku emotivní diskusi se podařilo ukočírovat, takže ministr si v Přerově pochvaloval, že se debata obešla bez nadávek.
Rakušan pod palbou otázek v Přerově. To jsem ještě nezažil, hodnotil

Plný sál i kritik na úvod

Stínoví ministři ANO a čelní kandidáti hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu, jednička bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dvojka poslanec Jaroslav Bžoch po 16. hodině diskutovali s občany v olomouckém hotelu Clarion. Sál byl zcela zaplněný příznivci hnutí. Dorazilo však i několik kritiků ANO a předsedy Andreje Babiše.

„Možná jsme trochu podcenili velikost sálu, ale nic většího jsme tady nesehnali,“ poznamenal před zahájením diskuse bývalý a nyní stínový ministr životního prostřední Richard Brabec. Někteří lidé stáli. Místa k sezení byla plná.

Stínová vláda hnutí ANO a čelní kandidáti hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu diskutovali ve čtvrtek odpoledne s občany v olomouckém hotelu Clarion, 14. března 2024Stínová vláda hnutí ANO a čelní kandidáti hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu diskutovali ve čtvrtek odpoledne s občany v olomouckém hotelu Clarion, 14. března 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Tématy diskuse členů stínového kabinetu a lídryně do eurovoleb s občany byly migrační politika EU, zelená dohoda pro Evropu, Green Deal, válka na Ukrajině, ale také možná povolební spolupráce ANO po volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

Špičky ANO kritizovaly politiku současné vlády a bývalý premiér nezklamal a také na debatě v Olomouci se obul do médií, zejména těch veřejnoprávních.

Babiš v úvodu vyzval lidi v sále, aby přišli k evropským volbách, které se budou konat počátkem června.

„My chceme změnit Evropu, my nechceme vystupovat. Nechceme, aby Green Deal zničil průmysl, zemědělství a potravinářství,“ obracel se na voliče.

K otázce možné koaliční spolupráce ANO po sněmovních volbách příští rok v říjnu, stínový premiér Karel Havlíček nebyl nijak konkrétní.

„Naším jediným cílem je, nedělit medvěda, který ještě dneska běhá po lese. Musíme se soustředit na to, abychom vyhráli zásadním způsobem. Musíme vyhrát o parník tak, aby my jsme mohli být ti, kteří budou hrát první housle, kdo si bude vybírat partnera,“ reagoval Havlíček.

Stínová vláda hnutí ANO a čelní kandidáti hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu diskutovali ve čtvrtek odpoledne s občany v olomouckém hotelu Clarion, 14. března 2024Stínová vláda hnutí ANO a čelní kandidáti hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu na setkání s občany v olomouckém hotelu Clarion, 14. března 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Na dotaz, zda některé kroky současné vlády vyhodnocuje jako správné, Havlíček uznale vyjmenoval liniový zákon, který Fialův kabinet podle něj ještě vylepšil, a komunitní, sdílenou energetiku.

Petr Pavel dorazil do volebního štábu, 28. ledna 2023, Praha.
Olomoucko zvolilo jasně prezidentem Pavla. Babiš ovládl jen okrajové části

Na samém počátku debaty s veřejností všechny stoupence hnutí a Babiše rozehřál mladý muž, jenž vyrukoval s tématy spolupráce Babiše se státní bezpečností a sporné dotace na toustovou linku, která nesplňovala kritéria inovace. Lidé v sále během pokládání otázek pískali, hučeli a na tazatele křičeli „fuj“, ať „zavře hubu“ a vypadne k Fialovi.

„Vyhrál jsem soud, třikrát. Neexistuje žádný dokument, kde bych já měl podpis. Existuje registrační karta, kterou někdo podepsal, aby ten estébák vykázal statistiku,“ odpovídal Babiš mladíkovi.