Nové bydlení má podporu arcibiskupství i radnice, problémy s bezdomovci podle nich nehrozí.
Na radnici přišly z městské čtvrti dvě petice. V petičním výboru té lednové byla Eva Vágnerová.
„Posbírali jsme téměř tisíc podpisů. Petici pak posílali i rodiče žáků ze základní školy. Řekla bych, že dohromady jde o celý Řepčín. Myslím, že by mělo vedení města zohlednit vůli občanů," řekla žena.
Připomněla také zkušenosti Řepčínských se stávajícím azylovým domem nedaleko Moravských železáren.
„Jedinci z něj zde páchají takového nepořádku… Srocují se nám kolem domu, u obchodu, když o půl sedmé otevře. Cvrlikají nám pod okny, konají zde svou tělesnou potřebu. Kdyby to mělo být znásobeno, neumím si to představit," vysvětlila Eva Vágnerová z Řepčínské ulice, co jí vadí.
ČTĚTE TAKÉ: Nová éra olomouckého zimáku? Radnice má blízko k zásadnímu posunu
Řepčín není nejzatíženější
Vedení města ujišťuje, že nesouhlas místních nebere na lehkou váhu.
„K odpovědi jsme petentům doložili analýzu počtu ubytoven na území Olomouce. Vyplývá z ní, že nejvíce ohroženými částmi jsou Hodolany, Holice a části okolo autobusového a vlakového nádraží. Určitě nelze říci, že nejzatíženější je Řepčín," reagoval náměstek primátora pro sociální věci Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).
Dodal, že s novým zařízením charity pro osm žen a dvacet mužů počítají krajský i městský plán sociálních služeb. I proto Olomouc dala dvě stě tisíc na zpracování projektu.
Arcibiskupství: Problémy nebudou
Vliv na lokalitu bude podle Šnevajse minimální.
„Respektujeme právo majitele objektu využívat ho v souladu se stavebními zákony a územním plánem. Na druhou stranu jsme připraveni jednat, pokud dojde k zatížení obyvatel nad současnou míru. V současné době ale nebudeme zasahovat ani do stavebního řízení ani do žádosti o dotaci, kterou Charita Olomouc podala na ministerstvo pro místní rozvoj," uvedl náměstek.
Nemovitost v Řepčínské ulici 39 patří olomouckému arcibiskupství.
I na jeho představitele se lidé z městské části obrátili. Plány na nové bydlení ale nezastavili.
„Do příprav nevstupujeme a proces je plně v rukou Charity Olomouc, jejíž záměr podporujeme. Po seznámení s detaily projektu jsme navíc přesvědčeni, že žádné problémy pro místní obyvatele nevzniknou," sdělil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.
Charita: Pro lidi na ulici to není
Pochybnosti o nepříznivých dopadech bydlení vylučuje i charita.
„Ubytovaní budou normální lidé, kteří se v životě dostali do svízelné situace. Zdá se, že veřejnost je začala zaměňovat s lidmi bez domova žijícími na ulici, pro které však tato služba určena není," zdůraznil vedoucí charitního střediska Samaritán Petr Prinz.
Zmínil, že připravovaný projekt má vysoký práh pro vstup i vysokou kvalitu.
Charita teď čeká, jak dopadne financování a pracuje na získání stavební povolení. Se stavbou by se podle odhadů mohlo začít příští rok.
PSALI JSME: Vášně v Řepčíně: Další bezdomovce nechceme, brání se místní
ČTĚTE TAKÉ: Ples Dobrého místa a Sigmy bude letos asi naposledy