Konkurence mezi autoškolami je na Olomoucku velká, podle majitele jedné z nich čekají mezi sebou, kdo zdraží jako první.

„Když jsem viděl, jak jdou ceny nahoru, předzásobil jsem se. Mám deset tisíc litrů nafty, které mi vyjdou pro deset aut na tři a půl měsíce. Až zásoba dojde, budu muset zdražit,“ řekl Jaroslav Svozil, který vyučuje budoucí řidiče v Olomouci, Litovli a v Uničově.

„V pondělí začal kurz, kde se mě žáci ptali, jestli zdražím. Pro tento kurz mi ještě levnější palivo vyjde. Pokud však budou ceny na začátku léta pořád vysoko, budu muset zdražit. Půjde asi o pětistovku,“ vypočítal.

Další majitel olomoucké autoškoly uvažuje podobně.

„Vysoké ceny za pohonné hmoty jsou evidentní a také zvažujeme, jestli neupravíme ceny směrem nahoru. Sice máme auta s nižší spotřebou, ale i tak bychom mohli zdražovat, pokud ceny narostou. Pětistovka by byla tak akorát,“ řekl další majitel autoškoly Jan Stundl.

Stejně jsou na tom i ostatní.

„Snažíme se nezdražovat, ale při pětatřiceti korunách za litr benzinu je to neudržitelné,“ sdělil Ivo Polach, další z provozovatelů autoškoly.

Dopravci už ceny zvedají

Někteří autodopravci však již nemohli dále čekat a své služby nabízejí dráž. Ještě v polovině loňského prosince majitel přepravy a stěhovací služby s navýšením ceny vyčkával.

„Nakonec jsem zdražil. Jednak sazbu na kilometr, ale i za stěhovací službu, abych pokryl náklady. Stát navíc straší mýtným na vedlejších cestách.

Zákazník mnohdy ani neví, co vše poplatky za služby zahrnují. Je možné, že budeme ještě zdražovat,“ uvedl Ladislav Látal z Olomouce s tím, že u menších vozů nyní přijde kilometr na dvacet korun, zatímco na konci roku stál osmnáct korun. U větších vozidel zdražil sazbu o tři koruny, na dvacet pět korun za kilometr.

Obavy, že ztratí klientelu jsou hlavním důvodem, proč mnozí se zvýšením cen otálejí.

„Zatím jsem nezdražil, když zdražíte, přijdete o zákazníky. Náklady ale rostou, je to začarovaný kruh,“ podotkl Josef Kupka, olomoucký autodopravce.

Podle odborníků by po dvou měsících měly ceny pohonných hmot během následujících dní poprvé klesnout.

„Od poloviny února až dosud zdražily pohonné hmoty o 1,80 koruny za litr,“ sdělil Michal Roškanin, analytik společnosti PETROLMedia, která informuje o palivech.

Paliva mírně zlevní, ale jen na chvíli

Řidiči se setkávali s nepřetržitým zdražováním jak benzinu, tak i nafty. Na mnohých čerpacích stanicích překonala cena za litr benzinu hranici pětatřiceti korun.

„V průběhu následujících dní by mělo zdražování pohonných hmot ustat a ceny benzinu a nafty by se mohly vydat dokonce směrem dolů. Hlavním důvodem poklesu cen pohonných hmot během následujících dní je posilující koruna,“ sdělil Roškanin.

Nepůjde však o nijak zásadní pokles a jedná se pouze o krátkodobý výhled. Ačkoli se pozitivně vyvinula situace na poli velkoobchodních nákupů, proti výraznějšímu zlevňování však jdou maloobchodní marže, které jsou nízké a mohly by vzrůst.