Olomouckému prozaikovi Michalu Sýkorovi a autorovi předlohy čtyřdílného televizního seriálu Modré stíny jsem se nejprve nemohla dovolat. Obsazeno měl opravdu dlouho.

„Zrovna mi telefonoval Petr Jarchovský," poznamenal spisovatel během rozhovoru pro Olomoucký deník.

Ale nepředbíhejme. ČT1 už odvysílala tři části čtyřdílné kriminálky a diváci jsou plni dojmů. Hlavně ti z Olomouce.

O obsahu a zpracování debatují na sociálních sítích, filmových webech, ale i v barech a ulicích Olomouce, kam autor příběh zasadil a filmaři využili reálie.

Modré stínyČtyřdílná detektivka režiséra Vitktora Tauše. Zápletka se odehrává na olomoucké univerzitě, případ tajemných vražd, podezřelých finančních machinací a korupce řeší tým olomouckých kriminalistů pod vedením Marie Výrové (Klára Melíšková). V dalších úlohách hrají například Stanislav Majer, Martin Huba, Miroslav Krobot, Tereza Voříšková či David Novotný.
Všechny díly ke zhlédnutí ZDE
  

V Olomouci se o Modrých stínech hodně mluví. Jak vnímáte odezvu?
Se zájmem sleduji diskuse na internetu či na facebooku. Ohlasy jsou rozporuplné.

Zatímco jedni jsou nadšeni na domácí televizní produkci nevídaným počinem, další poukazují na špatný zvuk, kameru, světlo… Jaké jsou reakce? Osobně vás lidé kontaktují kvůli tomu, aby vám řekli, co si o kriminálce myslí?
Ti, co mě kontaktují, většinou smýšlejí o sérii pozitivně a chtějí mi sdělit, že se jim to líbí, připadá jim to zajímavě natočené a těší se na další díl.

Telefonují kvůli Modrým stínům? Mluví s vámi na ulici?
Ano. Hodně lidí mě kontaktovalo a oslovilo.

Zaskočila vás nějaká reakce?
Bylo to až osobní nepřátelství vůči mně. Zaregistroval jsem i vyloženě vulgární reakce. Ale nepřipadá mi důležité, to nějak komentovat. Bohužel někteří diváci měli problém vyrovnat se s obsahovou stránkou Modrých stínů i s tím, jak to bylo natočeno.

Měli pocit, že sledují dokument…
Ano. Spousta diváků nepřijala argument, že se jedná o fikční dílo a každý detail berou vážně a osobně. Dokonce se ozvaly hlasy, že se podílím na dehonestaci města, že zostuzuji obyvatele.

Učíte na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého. Jak televizní zpracování hodnotí studenti? Zajímají se o netuctové pojetí a použité postupy?
Naši studenti patří mezi ty diváky, o nichž lze soudit, že filmovému umění rozumějí. Co jsem zaregistroval, vnímají Modré stíny pozitivně jako velice originální a svěží filmový počin. Když byla premiéra Modrých stínů v Konviktu, režisér Viktor Tauš se studenty hodně diskutoval právě způsob natáčení, které není pro televizní produkci úplně standardní. Studenty to hodně zajímalo.

Myslím, že někteří studenti mají k seriálu mnohem blíže, jelikož si v něm zahráli. Je to tak?
Ano. Řada studentů univerzity i studenti z naší katedry se účastnili natáčení jako komparsisté. Byli přítomni tomu, když se tato série na Konviktu natáčela.

Odvaha natočit to nestandardně se mi líbí

Sám usedáte v neděli večer k televizi? Díváte se na to, co jste napsáním knížky „způsobil"?
Musím přiznat, že ano. Troufám si tvrdit, že za tím není žádná ješitnost – že bych ze zájmu sledoval, co jsem napsal – mně se Modré stíny skutečně velmi líbí.

To, jak byly natočeny?
Způsob natáčení se mi velmi líbí. Připadá mi to, jako velké plus celé série. Ta odvaha natočit to nestandardně, natočit to tak, aby výrazové prostředky odpovídaly tomu příběhu a té tísnivé a depresivní atmosféře.

Pokolikáté je vidíte?
Potřetí. A o to více jsem schopen vychutnat drobné filmařské detaily a způsob, jak to režisér Tauš natočil a strukturoval ten který záběr. Zaměřuji se na vizuální stránku a herecké výkony, a to si při sledování v televizi opravdu užívám.

Líbí se vám Modré stíny více než Případ pro exorcistu? Porovnáváte?
To je velice těžká otázka. Oba dva režiséři (Případ pro exorcistu natočil Jan Hřebejk) točili naprosto odlišným způsobem. Každý k tomu měl svůj důvod. Vím, že Případ pro exorcistu také vyvolal rozporuplné reakce, ale mně se u něj velice líbilo, jak Hřebejk posílil komediální stránku. V Modrých stínech je humor také přítomen, ale zdaleka není tak výrazný. Nicméně právě kvůli tomu humoru – domnívám se, že určitá míra humoru do detektivek patří – mám k Hřebejkově Případu exorcistu pozitivní vztah.

Sledovanost Modrých stínůVysílá ČT1 ve 20.00

28.února
Přes jeden milion diváků zhlédlo první díl Modrých stínů, přesně 1,05 milionu. Podle serveru Mediaguru Měl nejvyšší počet diváků. Následovaly V.I.P. vraždy s 912 tisíci diváků a seriál Na vodě – 885 tisíc lidí.
6.března
Na druhý díl se v neděli dívalo o něco méně lidí v porovnání s předchozím nedělním večerem. Sledovanost zůstala těsně pod úrovní 900 tisíc – 890 diváků. Modré stíny předběhly V.I.P – vraždy na Primě – 938 tisíc diváků.
13.března
Třetí díl zhlédlo 820 tisíc diváků. Zájem mírně klesl v porovnání s předchozí částí kriminálky. Nejvíce lidí se podle serveru Mediaguru dívalo na V.I.P. vraždy – 1,05 milionů diváků. Seriál Na vodě vidělo 917 tisíc diváků.
4. díl 
?

Případ pro exorcistu vloni sledovalo v průměru 1,37 milionu diváků.

Další série bude z olomoucké zoo, už na jaře

Brzy půjde další detektivka podle vaší předlohy a režie se opět ujal Jan Hřebejk. Takže můžeme čekat více humoru?
Série je připravena a bude se vysílat po menší pauze po Modrých stínech. Nevím, jaká bude, protože jsem ji ještě neviděl. Myslím, že to bude blíže poetice Případu pro exorcistu, alespoň z toho, co mi říkal Petr Jarchovský.

Kdy poběží?
Zatím nevím. Zrovna před pěti minutami jsem mluvil s Petrem Jarchovským a ptal jsem se ho na to. Ještě to nevěděl. Domnívám se, že mezi sériemi bude 14 dní nebo tři týdny pauza. Určitě to půjde teď na jaře.

O čem je další detektivka? Aspoň v náznaku…?
Budou se řešit dva případy, které se nakonec protnou. Kristýna Horová, která se ocitne na jiném pracovišti kvůli okolnostem, které budou vysvětleny v posledním díle Modrých stínů, bude vyšetřovat nález pěti mrtvých psů – proto se to jmenuje Pět mrtvých psů. Přijde na to, že se účastnili psích zápasů a bude vyšetřovat tento případ. Marie Výrová bude vyšetřovat krádež tří medvědů z olomoucké zoo. Samozřejmě se do toho připletou nějaké vraždy, aby to pro diváka bylo atraktivní.

Zmínil jste, že jste právě dotelefonoval se scénáristou Jarchovským. Že by se chystalo něco dalšího?
Doufáme, že Modré stíny a Pět mrtvých psů budou mít úspěch u diváků, který ocení televizní produkce. Připravujeme další dvě série. Právě jsme po telefonu konzultovali některé věci týkající se scénáře…

Co říkáte na Modré stíny?

Pavel Zatloukal - 10%

Pavel ZatloukalHistorik umění. Zabývá se především výtvarným uměním a architekturou 19. a 20. století. V letech 1990– 2013 byl ředitelem Muzea umění Olomouc. Bývalý olomoucký radní (1994 až 1998).

Sledujete detektivku z prostředí Olomouce a olomoucké univerzity?
Viděl jsem dva zatím poslední díly.

Zaujal vás?
Nezaujal – nanejvýš identifikací známých míst.

Jak celkově hodnotíte televizní zpracování literární předlohy?
Literární předlohu neznám. Seriál je podle mého obsahově primitivní (prvoplánový až černobílý), formálně i technicky odbytý – kameraman se pokouší o problematickou inovaci záběry v protisvětle. Úplně zřejmě scházel zvukař – ale to je u české kinematografie obvyklé – doporučuji vybavovat zdejší filmy titulky, aby kromě výkřiků „vole" bylo rozumět i něčemu jinému. Herecké výkony také nesvědčily o přílišné soustředěnosti. Víc už se dívat nebudu – omrzelost a cynismus mi až nad hlavu stačí v současné politice. Kdepak jsou zlatá léta českého filmu?

Kolik procent byste mu zatím (tři díly ze čtyř) udělil?
Málo, snad kolem 10 – za snahu.

Jakub Korda - 90%

Jakub Korda - vedoucí Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého Olomoucvedoucí Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého Olomouc, pracoval na filmovém festivale Febiofest, člen organizačního týmu festivalu Academia Film Olomouc, jehož byl ředitelem. Člen expertní komise Státního fondu kinematografie a rady Universal Film Festival Organisation

Sledujete seriál z prostředí Olomouce a olomoucké univerzity?
Samozřejmě sleduji. Autorem předlohy je můj kolega z katedry, o českých kriminálkách jsem kdysi psal disertaci. Důvodů ke sledování mám tedy dost.

Zaujal vás? Čím?
Zaujaly mě dobře napsané postavy. Některé jsou dost nejednoznačné, divák musí stále přemýšlet o jejich motivacích, historii, kým vlastně jsou. Není to jen o "případu", v příběhu se začíná prolínat několik rovin, i osobních, takže to vyžaduje velkou diváckou pozornost. A s majorkou Výrovou bych v reálném životě klidně šel na pivo. Nečekaně odvážné je také stylové pojetí seriálu, třeba pro české seriály nezvyklé kompozice obrazu. Užívám si také sekvence, v nichž se na první pohled nic neděje, postavy mlčí, hledí kamsi mimo rám, ale přitom jsou důležité pro atmosféru celého příběhu a vnitřní svět hrdinů. Tohle vše se v českých seriálech moc nevidí, připomíná mi to některé vynikající skandinávské kriminálky.

Jak celkově hodnotíte televizní zpracování literární předlohy?
Tvůrci seriálu se rozhodli pro svůj vlastní způsob jak vyprávět a zinscenovat tento olomoucký krimi příběh. Rezignovali na snahu, aby se tento přístup líbil všem, proto tolik rozčílených reakcí. Ale to je podle mě správně, tímto se český seriál dostává blíže ke kvalitní a odvážné televizi, kterou známe ze zahraničí.

Kolik procent byste Modrým stínům v televizi zatím (tři díly ze čtyř) udělil?
90 %. Ještě jsem neviděl poslední díl, tak ať to nepřeženu.