„V roce 2021 jsme zaznamenali úraz u 43 948 dětí, v uplynulém roce to bylo 52 258 zraněných dětí. Tedy meziročně o 18,9 procenta více. Náklady na jejich léčbu stouply z bezmála 133 milionů na více než 166 milionů korun,“ informovala mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Meziroční nárůst úrazů se jeví jako vysoký, ale podle odborníků se nejedná o znepokojující trend. Čísla za rok 2022 jsou vlastně jen návratem do normálu.

Spála. Ilustrační snímek
Mezi dětmi v Olomouckém kraji řádí spála. Léčbu ztěžují výpadky penicilinu

„Je to jen následek proticovidových opatření, kvůli kterým byly děti po většinu roku 2021 přinuceny omezit aktivity. Pro porovnání, mezi předcovidovým rokem 2019 a rokem 2022 je nárůst počtu úrazů jen o 1,06 procenta,“ vysvětlila Mazurová.

Nejčastějším úrazem se stalo poranění zápěstí a ruky, které si způsobilo 9 069 dětí registrovaných u ČPZP. Děti si často přivodí vymknuté, podvrtnuté a natažené klouby a vazy v dolní části nohy, či poranění kotníku. Velmi časté jsou zlomeniny lokte a předloktí, kde si péče o zraněné a jejich léčba vyžádá v souhrnu vyšší částku než u zranění hlavy.

Ukrajinské bistro si Viaceslav Kuzminskyi otevřel v polovině června
V Olomouci otevřelo ukrajinské bistro. Ochutnejte boršč nebo vareniky

Spousta úrazů přitom vzniká z nepozornosti a roztěkanosti. Odborníci proto nabádají děti a jejich rodiče k větší opatrnosti zejména při přecházení silnice nebo při jízdě na kole.

V případě jízdy na kole pojišťovny přispívají z preventivních programů na ochrannou přilbu dětem.