Změny se dotknou také vlakové dopravy, o jejich rozsahu a termínu, kdy vstoupí v platnost, nyní hejtmanství vyjednává s dopravcem.

Olomoucký kraj přistoupil k dočasnému omezení některých autobusových linek kvůli uzavření základních, středních a vysokých škol.

Od pátku přejde autobusová doprava do režimu, který je obvyklý v době jarních prázdnin. Nebudou vypravovány spoje, které obvykle sváží děti do škol a zpátky.

„Jde o dočasné opatření. Jakmile mimořádná situace v souvislosti s koronavirem skončí, vše se vrátí do normálního režimu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Zahradníček.

Omezení se podle něj týká autobusových linek, které si u dopravců objednává Olomoucký kraj.

Hejtmanství chce dočasným zrušením „školních“ spojů zabránit plýtvání finančními prostředky na provoz autobusů, které by kvůli zavřeným školám jezdily prázdné.

Lidé najdou informace o aktuálních jízdních řádech na webových stránkách cestujok.cz nebo na idsok.cz.

„Případně si mohou zavolat na infolinku 588 88 77 88,“ doporučila ředitelka KIDSOK Kateřina Suchánková. Zatím se předpokládá, že „školní“ spoje nebudou jezdit do 3. dubna.

Mimořádná okolnost, vrácení není možné

Na provozovatele KIDSOK se teď lidé obracejí také kvůli tomu, že dětem nebo sobě koupili časovou jízdenku a kvůli zrušené školní výuce ji nevyužijí.

„V úterý jsem dal synovi peníze na novou měsíční jízdenku. Ráno si ji koupil a odpoledne přijel domů s tím, že je škola až do odvolání zavřená. Netuším, jestli je s ohledem na aktuální situaci nějaká možnost vrácení peněz. Měsíční kupon mu asi ´propadne´,“ poznamenal šestačtyřicetiletý Jan z Olomoucka.

Se žádostí o vrácení jízdného nepochodí školáci ani jejich rodiče, kteří se o děti kvůli zavřeným školám nyní doma starají.

„Evidujeme zvýšený počet dotazů na možnosti vrácení peněz za nevyužité nebo částečně nevyužité časové jízdenky IDSOK. Vzniklá situace je mimořádnou a nepředvídatelnou okolností a vrácení peněz za jízdné není podle ustanovení přepravního řádu možné,“ informuje cestující web IDSOK.cz.

K omezení „školních“ spojů přistoupil o den dříve také Dopravní podnik města Olomouce. Podle mluvčí Martiny Krčové se ruší posilové spoje autobusových linek číslo 11, 13, 15, 17, 18, 20, 21 a 31. Podrobné informace o změnách cestující najdou na webu DPMO.

Online reportáž