Vlastníkem pozemků v Dukelské ulici je společnost ČSAD Ostrava. Ta původně přislíbila, že zchátralý areál zrekonstruuje už předloni.

Nyní ujistila, že by se mělo začít brzy. Má finance i hotové výběrové řízení na zhotovitele. Co však stále chybí, je stavební povolení.

„Mrzí nás to. Oddalování opravy se obrací i proti nám,“ reagoval starosta Litovle Viktor Kohout. „Tlačili jsme na ČSAD, jednali s nimi opakovaně,“ doplnil.

Vizualizace proměny autobusového nádraží v Litovli
Proměna autobusáku v Litovli konečně začne. Takto má vypadat

Náhradní zastávky v Příčné

Jako stanoviště pro autobusy slouží v Litovli parkoviště v Příčné ulici, kam autobusy zajíždějí přes centrum.

„Ideální to není. Máme ale od ČSAD slíbeno, že je to již na dobré cestě,“ sdělil starosta.

Zahájeno v září, ale bez "stavebka"

Společnost Ostra Group, pod kterou spadá ČSAD Ostrava vlastnící areály pro poskytování služeb spojených s osobní a nákladní dopravou, slavnostně zahájila proměnu ostudy v Litovli 14. září. Zároveň však dodala, že teprve očekává vydání stavebního povolení. To doposud nemá.

„Ano, nabrali jsme bohužel další, neplánované zpoždění. Dodavatel projektu stále vyřizuje stavební povolení a během řízení dochází u jednotlivých částí povolení ke zpoždění proti plánu, nyní například dešťová a odpadní kanalizace…,“ sdělil tento týden Olomouckému deníku mluvčí společnosti Jiří Kašpárek.

Místostarosta Litovle Lubomír Broza ukazuje místo, kde již brzy vyroste kluziště pro veřejnost, 13. ledna 2023
Kluziště na náměstí brzy vyroste v Litovli. Bruslení bude zdarma

Podle mluvčího dělá firma maximum, aby získala potřebné povolení co nejdříve.

„Máme však již k dispozici nabídky od tří realizačních firem. Ty se po vydání stavebního povolení pouze zaktualizují. Výběrové řízení na zhotovitele tedy máme hotové a po vydání stavebního povolení budeme moct začít prakticky okamžitě,“ ujistil Jiří Kašpárek.

Problém s napojením na kanalizaci

Problém byl podle Olomouckého deníku v projektu, přesněji napojení na kanalizaci. VHS Čerlinka k předloženému řešení nedala souhlas. Plocha se zázemím, tedy včetně toalet, měla být napojena na kanalizaci u krajské komunikace, která ovšem nemá parametry veřejné kanalizace a je pouze dešťovou přípojkou.

Kanalizace s řádným profilem, kam podle VHS musí být autobusové nádraží napojeno, je za silnicí - naproti nádraží. Nedostatek se podařilo odstranit a VHS Čerlinka v prosinci souhlasila.

Ředitelství silnic a dálnic opraví silnici I/55 v Olomouci. Úsek od Keplerovy ulice po Vsisko dostane nový asfalt včetně podkladu, leden 2023.
Silnice na Vsisko i průtah Olomoucí se dočkají opravy. Jaké další chystá ŘSD

Nová budova s čekárnou a toaletami

Původní autobusové nádraží v Litovli bylo vybudováno v 60. letech. Projekt rekonstrukce počítá s výstavbou nové výpravní budovy.

„Cestující zde najdou čekárnu, sociální zázemí a nově také informační kancelář, která na původním autobusovém nádraží nebyla,“ přiblížil mluvčí společnosti Jiří Kašpárek.

Čekárna bude klimatizovaná a pokryta wifi signálem. Ve zbytku budovy bude zázemí pro řidiče.

Nástupní stanoviště budou opatřena přístřešky a označníky zastávek, k dispozici bude i moderní informační systém, včetně zabezpečení.

Fakultní nemocnice Olomouc se loučí s dominantou, která sloužila 127 let. Začíná demolice nejstaršího pavilonu známého jako Franz Josef, 25. ledna 2023
Loučení s Franzem Josefem, demolice začíná. Postaví superpavilon za 4 miliardy

„Při stavbě bude použit modulární systém Cubespace, to umožní stavbu zrychlit a realizovat prakticky v jakémkoli ročním období,“ nastínil mluvčí.

Celkové náklady na výstavbu moderního terminálu podle investora přesáhnou 30 milionů korun. V září společnosti ujistila, že financování má zajištěné.