Autobusová zastávka na návsi v olomoucké městské části Holice pamatuje už desítky let, jedná se o klasický zděný přístřešek pro cestující.

Zahradní slavnost - Letní Open Air party ve Smetanových sadech v Olomouci, 4. června 2022
Olomouc si užila velkolepou zahradní párty v nasvíceném parku

„Měli jsme dlouhodobé problémy s tím, že po zastávce neustále ´čmárali´ vandalové. Hledali jsme proto řešení, jak ji vylepšit a zároveň ještě přidat uměleckou hodnotu. Domluvili jsme se s mládežnickou organizací Zeměkoule, zároveň se to sešlo v době, kdy sem v rámci Street Art Festivalu přijel americký street art umělec Gregory Burns a výtvarník Yosifu z Taiwanu. S podporou obou ambasád jsme vše zorganizovali, kromě obou umělců se na výzdobě zastávky podílely také české a ukrajinské děti,“ popsal František Šváb z komise městské části Holice.

Na okraji Olomouce vyrůstá nová sportovní hala, červen 2022
Na okraji Olomouce roste nová sportovní hala

Americký malíř a zároveň bývalý paraolympionik Gregory Burns vedl tým, který během soboty proměnil exteriér zastávky. Umělec Yosifu společně se skupinou dětí ve stejnou dobu pracoval na interiéru.

„Chtěli jsme, aby tam bylo zpracováno téma propojení lidí a přírody a na základě tohoto zadání umělci postupovali. Na ´opláštění´ zastávky je výtvarně vyjádřeno téma propojení lidí, uvnitř jsou různé symboly přírody, například mravenci či delfíni. Za naši městskou část jsme moc rádi, že se akce vydařila a zastávka v nové podobě už slouží cestujícím,“ dodal František Šváb.