Pokud město dostane dotaci od ministerstva dopravy, měl by inteligentní systém řízení dopravy začít fungovat už příští jaro.

Turisté mířící například do zoo by tak díky němu měli mít přehled o tom, jaká je na kterém z parkovišť aktuální situace a kolik je zde volných míst k zaparkování.

„Na celém území Svatého Kopečku bude umístěno proměnlivé dopravní značení, které bude řidiče navádět a informovat je o stavu a počtu parkovacích míst na jednotlivých parkovištích," vysvětlil systém náměstek primátora Aleš Jakubec.

Kapacita 350 aut

Systém by měl monitorovat konkrétně parkoviště u zoo, v ulici Radíkovská, parkoviště U Ovčačky, Fojtství a parkoviště U Macků. Ta dohromady pojmou 350 automobilů.

„Datové připojení všech značek bude zajištěno pomocí rádiové sítě, která je v této oblasti provozována. Pokud jde o připojení na elektrické napájení, to je možné buď z veřejného osvětlení, nebo prostřednictvím solárních panelů," doplnil Aleš Jakubec.

Chystá se záchytné parkoviště

Systém za 6,6 milionu korun má zaplatit dotace z ministerstva dopravy a podle náměstka primátora Ladislava Šnevajse má město velkou šanci, že ji získá.

„Vzhledem k tomu, že tento záměr s ministerstvem dlouhodobě konzultujeme, předpokládáme, že máme pětadevadesátiprocentní šanci na získání peněz. V okamžiku, kdy se dovíme, že jsme byli se žádostí o dotaci úspěšní, uzavřeme smlouvu o dílo," řekl Ladislav Šnevajs s tím, že letos na podzim by se mělo začít s přípravnými pracemi a na jaře příštího roku by mělo být hotovo.

V další fázi chce magistrát vytipovat vhodné místo po občasné záchytné parkoviště mimo samotný Svatý Kopeček.

To by však mělo být zprovozňováno pouze v období nejvytíženějších dnů, kterými jsou například svátky v jarních měsících.