Uzavírka Uhelné potrvá do 17. března, v dubnu bude na 14 dní průjezd opět uzavřen. Některé hosty hospod a restaurací, které stojí za dopravní bariérou, takové opatření obtěžuje. Obsluha restaurace Hlava 21 v Uhelné ulici úbytek zákazníků už zaznamenala.

„U nás se uzavírka nejkratšího přístupu od náměstí projevila negativním způsobem. Tržby nám klesly asi o třetinu, protože mnozí hosté k nám chodí na obědy ve svých přestávkách. Nemají proto moc času obcházet celý blok, aby se k nám dostali,“ vysvětlila Petra Hrubá, která zde pracuje jako servírka.

„Nikdo nás o uzavírce neinformoval. Uhelnou jednoduše zatarasili. Pokud však bude ulice dlouho uzavřená, hrozí nám, že se naši hosté víc nevrátí, protože si zvyknou chodit jinam. Je to stejné, jako bychom zavřeli celou hospodu. Jen těžko pak lidi nalákáte zpět,“ dodala Hrubá.

Její slova potvrdil i host Petr Kotiš: „Já osobně bych sem teď nepřišel, nebýt mé přítelkyně. Obchůzka by mě určitě odradila. Možná by však stačilo otevřít pasáž, kterou by lidi mohli přijít přímo z náměstí.“

Číšnice Zuzana z pizzerie Netopýr, která sídlí přímo vedle opravovaného domu, však rozdíl v důsledku oprav nepozoruje.

„Návštěvnost u nás se nijak nezměnila. Dopoledne je sice slyšet hluk ze stavby, ale hosty to neodradilo od toho, aby k nám chodili i nadále. Nikdo se dokonce nad stavebním ruchem ani nepozastavoval. Myslím, že lidé jsou vůči těmto věcem chápaví. Já jsem ráda, že z města mizejí ruiny a historické budovy ožijí,“ poznamenala.

Fasáda bude historická

Rekonstrukce budovy v Lafayettově ulici začala v listopadu 2006. „Dům byl v naprosto dezolátním stavu. Kromě nové střechy a všech interiérových povrchů jsme museli zpevňovat zdiva a opravit statiku budovy,“ řekla Silvie Hapalová, která spolu s manželem Pavlem budovu vlastní od roku 1995.

Podle vyjádření stavební společnosti, která opravu provádí, jsou nyní práce na domě z velké části hotové. V závěrečné dubnové fázi bude opravena fasáda, která by si měla zachovat historizující charakter. Po rekonstrukci v domě vzniknou tři byty a dva komerční prostory.

„Zatím nevíme přesně, komu pronajmeme tyto prostory v přízemí a suterénu. Chtěli bychom však zachovat kulturu celé stavby, proto nepočítáme s prodejem levného asijského zboží,“ dodala Hapalová.

Náročnou opravu domu doprovázely projektové komplikace, které podle slov majitelky stavbu prodražily asi o pětinu. Celkovou hodnotu rekonstrukce však nechtěla komentovat.