Pustit se do toho ale nemůže.

„Všechno stojí kvůli úřadům,“ krčí rameny Jaroslav Švarc, který by rád do úprav areálu investoval, ale brání mu regulace spojené s historickým územím.

Přitom jednou z podmínek soutěže z roku 2016 bylo předložení projektu revitalizace letního kina.

„Už dva roky se tady o to starám, pořádám kulturní akce, přes léto promítám. Za provoz jsem utratil už přes půl milionu,“ podotýká Jaroslav Švarc.

Podle něj je problém v tom, že hlas z radnice nezní jednotně.

„Vypadá to, že politici by s areálem chtěli něco udělat, ale odbor koncepce a rozvoje žádný výraznější zásah nepovolí. Jeho lidem totiž leží na stolech rozhodnutí o projektu takzvaného Olomouckého hradu, zanesené v územním plánu. Pro mě to znamená, že můžu maximálně natřít desku nebo pohrabat listí,“ vysvětluje Švarc.

Radnice: Jednáme

Náměstek primátora Filip Žáček z ČSSD tvrdí, že město s nájemcem kina o využití lokality jedná.

„Iniciovali jsme už úpravu regulativů tohoto území, na něž některé záměry narážejí. Jde nám především o to, aby tato část Olomouce žila a nabízela kulturní vyžití i odpočinek,“ ujišťuje Filip Žáček.

Zdá se, že olomoucké letní kino časem přece jen prohlédne, ale není jasné, kdy. Jaroslav Švarc je ze stavu věcí nešťastný. Říká, že mu ničí reputaci.

„Lidé se ptají, proč tady s tím nic nedělám. Je tady stará bouda a špatné sociální zázemí. Rád bych, ale načerno to nejde,“ stěžuje si.

V prostorách letního kina navzdory problémům celoročně funguje hospůdka, v létě je tu venkovní posezení, gril a samozřejmě filmové projekce pod širým nebem. Každé úterý a středu.

Velkolepý Olomoucký hrad šel k ledu

Soutěž z roku 2016 nebyla jediným pokusem radnice, jak zvelebit areál olomouckého letního kina.

V roce 2010 vznikl projekt takzvaného Olomouckého hradu, ten však politici nakonec smetli ze stolu.

Představa magistrátu za 80 milionů počítala s propojením parku pod hradbami v Dobrovského ulici.

Samotný areál měl projít velkou rekonstrukcí. S kinem a hospodou se nepočítalo, naopak s open-air amfiteátrem ano.

Lukáš Bokša