VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asfaltový zápach zamořil ulici ve Velké Bystřici, město se snaží situaci řešit

Velká Bystřice – Tropické počasí a vysoké teploty daly v posledních dnech pořádně zabrat obyvatelům celého Olomoucka. Desítky obyvatel Nádražní ulice ve Velké Bystřici však v letních dnech trpí ještě zápachem linoucím se z hromad asfaltové drti. Na své pozemky v sousedství rodinných domů, dětského hřiště a místního nádraží je nechala navézt olomoucká metropolitní kapitula u svatého Václava. Město Velká Bystřice s ní teď vyjednává o odstranění skládky materiálu, který se používá na vysprávky cest.

10.7.2015 6
SDÍLEJ:

Skládka asfaltového recyklátu ve Velké BystřiciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Téměř dva týdny trápí desítky obyvatel Nádražní ulice ve Velké Bystřici zápach linoucí se v tropických dnech z hromad asfaltové drti. Stovky tun tohoto materiálu nechala na své pozemky vzdálené jen pár desítek metrů od rodinných domů, dětského hřiště a vlakového nádraží navézt olomoucká metropolitní kapitula u svatého Václava.

„Jakmile na ty haldy trochu zasvítí slunce, line se z nich tak silný asfaltový zápach, že si doma nemůžeme ani vyvětrat. V horkém počasí je to k nevydržení. Když otevřeme okno, máme okamžitě ten puch v místnostech, během chvilky z toho v tom vedru bolí hlava. Od té doby, co to sem navezli, všichni velmi špatně spíme. Nejhůř to snáší naše malá dcerka," posteskla si mladá maminka Marika C. z Nádražní ulice.

Vlastním tělěm proti náklaďákům

Rozčilení neskrývali ani další lidé ze sousedství, vždyť stovky tun asfaltu původně měli mít téměř pod okny svých rodinných domků.

„Jsme z toho už zoufalí. Když to sem nákladní auta začala ve velkém navážet, postavily jsme se jim s příbuznou přímo do cesty a bránily řidičům v tom, aby to nemohli vysypat hned k našemu domu. Vždyť bychom se v těch vedrech z toho zápachu snad přiotrávili, nemůžeme doma ani otevřít okno. Vedení města to označilo za černou skládku a jedná s metropolitní kapitulou o odvozu. Věřím, že se spolu co nejdříve domluví a pozemky zase uvedou do původního stavu," doufá místní obyvatelka Zdenka Čecháková.

Skládka asfaltového recyklátu ve Velké Bystřici

Skládka asfatového recyklátu ve Velké Bystřici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přímo na trávníku

Její manžel Jiří se pozastavil nad tím, že asfaltový recyklát nechal jeho majitel navézt a nasypat přímo na trávník, do těsné blízkosti dozrávající obilného lánu, rodinných domů, dětského hřiště i nádraží.

„V územním plánu je to vedeno jako orná půda, takže tam hromady asfaltu nepochybně nemají co dělat. Určitě se to nesmí skladovat jen tak vysypané na trávě, mělo by to být na nějaké zpevněné ploše. Otravuje to vzduch desítkám lidí z obou Nádražních ulic. Nechápu, proč na ně olomoucká kapitula nebere žádné ohledy," posteskl si Jiří Čechák.

Co teď s tím?

Nespokojení obyvatelé Nádražní ulice se mohou obrátit například na příslušný stavební úřad, odbor životního prostředí olomouckého magistrátu nebo na Českou inspekci životního prostředí. Asfaltová směs odfrézovaná ze staré vozovky totiž může být odpadem, který má nebezpečné vlastnosti. Pak by se mohla skladovat jen na skládce určité kategorie.

„Pokud by se ale jednalo o upravený asfaltový recyklát, vydal by k němu zpracovatel certifikát s tím, že se naopak jedná o běžný stavební materiál určený pro další využití. Také recyklát by však měl majitel skladovat na vhodném místě a brát přitom ohledy na občany žijící v okolí," uvedla Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství olomouckého magistrátu.

Slíbili, že to odvezou

Vedení Města Velká Bystřice vyjednává o odvozu stovek tun asfaltu už několik dní. Majitelem pozemků, kde je drť složená, je olomoucká metropolitní kapitula u svatého Václava.

„Předem se u nás informovali, zda-li to tam mohou navézt, což jsme odmítli. Po dvou týdnech asfalt na jejich zatravněné pozemky zničehonic nákladní auta stejně navezla. Parcela, na které se materiál nachází, není podle územního plánu součástí místní průmyslové zóny. Kapitulu jsme proto požádali, aby ty hromady okamžitě odvezla pryč. Přislíbili nám, že to do konce tohoto týdne udělají," sdělil místostarosta Ivo Slavotínek s tím, že město trvá na tom, aby si majitel odvezl všechen drcený asfalt.

Metropolitní kapitula totiž původně nabízela, že z místa odveze jen polovinu asfaltové drti a na zbývající část si dodatečně vyřídí certifikát o tom, že materiál je pro životní prostředí nezávadný. Pak by jej tam ale dál skladovala po dobu několika měsíců.

„Asfaltovou drť jsme pořídili za výhodnou cenu. Chceme ji využít na opravu polních a lesních cest k mnoha novým pozemkům, které jsme nyní získali v restitucích. Zatím ale k opravám nejsou vyřízené administrativní záležitosti, takže materiál nemůžeme použít hned. Rádi bychom jej zpracovali do konce letošního roku nebo na jaře 2016," popsal původní záměry mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Potvrdil, že o víkendu došlo mezi kapitulou a městem Velká Bystřice k dalším jednáním a následně také ke vzájemné dohodě.

„Veškerý materiál proto do konce týdne odvezeme pryč a pozemky uvedeme do původního stavu," přislíbil Jiří Gračka.

Autor: Magda Vránová

10.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zuzana Majerová Zahradníková ve štábu ODS v Olomouci
12

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Velký výlov Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

AKTUALIZUJEME

Volby na Olomoucku táhly, účast je i přes 60%

Velkému zájmu voličů se na Olomoucu těšily volby do Poslanecké sněmovny. Účast se ve většině oslovených okrsků pohybovala kolem šedesáti procent, někde hlásí i víc.

Voliči a absolventi. Slovanské gymnázium slaví 150 let

Na Slovanské gymnazium v Olomouci od sobotního rána zamířili kromě voličů i absolventi této školy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení