Téměř dva týdny trápí desítky obyvatel Nádražní ulice ve Velké Bystřici zápach linoucí se v tropických dnech z hromad asfaltové drti. Stovky tun tohoto materiálu nechala na své pozemky vzdálené jen pár desítek metrů od rodinných domů, dětského hřiště a vlakového nádraží navézt olomoucká metropolitní kapitula u svatého Václava.

„Jakmile na ty haldy trochu zasvítí slunce, line se z nich tak silný asfaltový zápach, že si doma nemůžeme ani vyvětrat. V horkém počasí je to k nevydržení. Když otevřeme okno, máme okamžitě ten puch v místnostech, během chvilky z toho v tom vedru bolí hlava. Od té doby, co to sem navezli, všichni velmi špatně spíme. Nejhůř to snáší naše malá dcerka," posteskla si mladá maminka Marika C. z Nádražní ulice.

Vlastním tělěm proti náklaďákům

Rozčilení neskrývali ani další lidé ze sousedství, vždyť stovky tun asfaltu původně měli mít téměř pod okny svých rodinných domků.

„Jsme z toho už zoufalí. Když to sem nákladní auta začala ve velkém navážet, postavily jsme se jim s příbuznou přímo do cesty a bránily řidičům v tom, aby to nemohli vysypat hned k našemu domu. Vždyť bychom se v těch vedrech z toho zápachu snad přiotrávili, nemůžeme doma ani otevřít okno. Vedení města to označilo za černou skládku a jedná s metropolitní kapitulou o odvozu. Věřím, že se spolu co nejdříve domluví a pozemky zase uvedou do původního stavu," doufá místní obyvatelka Zdenka Čecháková.

Skládka asfaltového recyklátu ve Velké Bystřici

Skládka asfatového recyklátu ve Velké Bystřici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přímo na trávníku

Její manžel Jiří se pozastavil nad tím, že asfaltový recyklát nechal jeho majitel navézt a nasypat přímo na trávník, do těsné blízkosti dozrávající obilného lánu, rodinných domů, dětského hřiště i nádraží.

„V územním plánu je to vedeno jako orná půda, takže tam hromady asfaltu nepochybně nemají co dělat. Určitě se to nesmí skladovat jen tak vysypané na trávě, mělo by to být na nějaké zpevněné ploše. Otravuje to vzduch desítkám lidí z obou Nádražních ulic. Nechápu, proč na ně olomoucká kapitula nebere žádné ohledy," posteskl si Jiří Čechák.

Co teď s tím?

Nespokojení obyvatelé Nádražní ulice se mohou obrátit například na příslušný stavební úřad, odbor životního prostředí olomouckého magistrátu nebo na Českou inspekci životního prostředí. Asfaltová směs odfrézovaná ze staré vozovky totiž může být odpadem, který má nebezpečné vlastnosti. Pak by se mohla skladovat jen na skládce určité kategorie.

„Pokud by se ale jednalo o upravený asfaltový recyklát, vydal by k němu zpracovatel certifikát s tím, že se naopak jedná o běžný stavební materiál určený pro další využití. Také recyklát by však měl majitel skladovat na vhodném místě a brát přitom ohledy na občany žijící v okolí," uvedla Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství olomouckého magistrátu.

Slíbili, že to odvezou

Vedení Města Velká Bystřice vyjednává o odvozu stovek tun asfaltu už několik dní. Majitelem pozemků, kde je drť složená, je olomoucká metropolitní kapitula u svatého Václava.

„Předem se u nás informovali, zda-li to tam mohou navézt, což jsme odmítli. Po dvou týdnech asfalt na jejich zatravněné pozemky zničehonic nákladní auta stejně navezla. Parcela, na které se materiál nachází, není podle územního plánu součástí místní průmyslové zóny. Kapitulu jsme proto požádali, aby ty hromady okamžitě odvezla pryč. Přislíbili nám, že to do konce tohoto týdne udělají," sdělil místostarosta Ivo Slavotínek s tím, že město trvá na tom, aby si majitel odvezl všechen drcený asfalt.

Metropolitní kapitula totiž původně nabízela, že z místa odveze jen polovinu asfaltové drti a na zbývající část si dodatečně vyřídí certifikát o tom, že materiál je pro životní prostředí nezávadný. Pak by jej tam ale dál skladovala po dobu několika měsíců.

„Asfaltovou drť jsme pořídili za výhodnou cenu. Chceme ji využít na opravu polních a lesních cest k mnoha novým pozemkům, které jsme nyní získali v restitucích. Zatím ale k opravám nejsou vyřízené administrativní záležitosti, takže materiál nemůžeme použít hned. Rádi bychom jej zpracovali do konce letošního roku nebo na jaře 2016," popsal původní záměry mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Potvrdil, že o víkendu došlo mezi kapitulou a městem Velká Bystřice k dalším jednáním a následně také ke vzájemné dohodě.

„Veškerý materiál proto do konce týdne odvezeme pryč a pozemky uvedeme do původního stavu," přislíbil Jiří Gračka.