„Areál sloužil desetiletí armádě, která prostor postupně opouštěla. Mě těší, že se lokalita otevře a vznikne v ní něco nového. Její budoucnost vypadá zajímavě,“ uvedl Bohumír Navrátil, někdejší ředitel Vojenského opravárenského podniku 042 Olomouc, když se šel ve středu ráno podívat na konec jedné éry v sousedství Velkomoravské ulice a řeky Moravy. „Tak tady jsem roky působil,“ ukazoval směrem k poslední stojící budově.

Chátrající armádní areál u Velkomravské před demolicí

Administrativní, kdysi taky velitelská budova brzy půjde k zemi. Čeká ji stejný osud jako výrobní haly, sklady, dílny a další stavby.

„Kromě vojenského opravárenského podniku zde v devadesátých letech byly centrální ženijní sklady, místo likvidace nadpočetné techniky,“ připomněl Olomoučanům, že za vysokým plotem ve Velkomoravské ulici několik let stály desítky zrezivělých tanků a další kusy nepotřebné vojenské techniky.

Fakultní nemocnice Olomouc se loučí s dominantou, která sloužila 127 let. Začíná demolice nejstaršího pavilonu známého jako Franz Josef, 25. ledna 2023
Loučení s Franzem Josefem, demolice začíná. Postaví superpavilon za 4 miliardy

Podzemní bunkry

Areál má zajímavou historii, kdysi zde dokonce fungovala vojenská nemocnice. V posledním desetiletí ho vyhledávali hlavně sprejeři a v objektech se zabydleli bezdomovci.

Demolice staveb včetně podzemních částí, která začala vloni v březnu, by měla skončit v dubnu letošního roku. Během bouracích prací narazila firma i na podzemní bunkry.

V areálu bývalých vojenských opraven u Velkomoravské ulice v Olomouci začaly demolice rozsáhlých skladových objektů. 2. března 2022
Obří vojenský areál v Olomouci jde k zemi, developer Morávek chystá novou čtvrť

„Byl tady krytový prostor s kapacitou 200 osob. U vlečky pak byly pro velitelství dva ‚bunkry‘, každý pro 16 lidí,“ ukazoval Bohumír Navrátil směrem k okraji areálu u železniční trati.

Předpokládaný objem betonu a suti, který po objektech zůstal, firma odhadovala na více než 65 tisíc metrů krychlových.

„Veškerý stavební odpad bude recyklován a opětovně využit, což je v době nedostatku nerostných surovin vhodný přístup v rámci cirkulární ekonomiky. Odlehčíme tím také dopravě v Olomouci, kdy by ze stavby muselo odjet přes 4 tisíce nákladních vozidel, které by vozily materiál na skládku a zatěžovaly naše okolí emisemi,“ vysvětlil Matěj Smětal z firmy Smětal Silack, když technika začala rozebírat první objekt.

Zahrádkářská kolonie na pravém břehu řeky Moravy v Olomouci-Nových Sadech, 31. ledna 2023
První chatky na Nových Sadech zbourali. Zrušenou kolonii teď užívají bezdomovci

Nová čtvrť

Poslední brownfield nedaleko centra města získal olomoucký developer Richard Morávek a na jeho místě chce během příštích let postavit novou městskou čtvrť. Kdy začnou vyrůstat první novostavby, zatím nelze přesně říci.

„Právě dokončujeme demoliční práce, zároveň finišují práce na urbanistické studii, která navrhne základní členění území a jeho možné funkce,“ nastínil mluvčí skupiny Redstone Petr Hlávka.

Velkomoravská - pohled za hranici. Záběr z dokumentu Marka Pešla a Jakuba Plánky.
Film o areálu ve Velkomoravské už lze vidět online. Tady je

Na ploše o rozloze přes 170 tisíc metrů čtverečních plánuje společnost postavit moderní polyfunkční čtvrť s plnou občanskou vybaveností.

„Kde lidé budou moci bydlet, nakupovat, podnikat, pracovat a rádi trávit volný čas. Bydlení bude zřejmě funkcí s největším procentním podílem v území, čímž posílíme nabídku na olomouckém realitním trhu s byty,“ přiblížil Hlávka.

Stavět se bude dlouho 

Jak sdělila společnost vloni, východiskem je osvědčený urbanistický koncept takzvané blokové zástavby. Půjde o 12 bloků, z nichž každý by měl obsahovat výstavbu za jednu miliardu korun.

Se zahájením první se velmi předběžně počítá v roce 2024. Než se postupně zastaví celý areál, potrvá klidně 10 nebo 15 let.

Vyroste i hala na hokej?

Vzniknout by zde mohla i multifunkční hala pro kulturu a sport. Společnost Redstone jedná ohledně případné spolupráce s městem již od roku 2021.

Radnice si nyní nechává zpracovat analýzu, která by měla porovnat tři možné varianty multifunkční haly, jež má nahradit ostudnou „plecharénu“ - zimní stadion.

Vizualizace multifunkční haly z projektu podnikatele Morávka u Velkomoravské ulice v Olomouci. Spolupracují na něm architektonická studia Obermeyer Helika a ateliér Šuráň
Vyroste v Olomouci tato hala podnikatele Morávka? Jak to vidí zastupitelé

Odborníci vyhodnotí finanční náročnost investice i náklady na 30 let provozu.

První varianta počítá s postupnou rekonstrukcí stávajícího stadionu a stavbou malé haly.

Druhou posuzovanou variantou je výstavba multifunkční haly ve Velkomoravské ulici a účast města na tomto ambiciózním projektu.

V úvahu připadá i stavba nové haly se dvěma ledovými plochami v režii města. Podklady by měly být na stole v první polovině letošního roku. 

Vizualizace multifunkční haly z projektu společnosti Redstone u Velkomoravské ulice v Olomouci. Spolupracují na něm architektonická studia Obermeyer Helika a ateliér Šuráň
Projekt nové haly v Olomouci? Hokej je na rozcestí. Co řekli politici?