Z civilních zaměstnanců, které v Olomouci armáda zaměstnává, mají přijít o práci na tři stovky z nich. Jejich hlavní odbory v úterý jednaly s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem.

„S propouštěním zásadně nesouhlasíme. Je to nesystémové a unáhlené řešení. Měla by se udělat důkladná analýza. Příští týden budeme jednat znovu,“ řekla odborářka Jitka Šebková.

V olomouckém Velitelství společných sil zatím vyčkávají, jak vše dopadne. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z největších velitelství v republice, propouštění se jej nejspíš dotkne výrazně.

„Nyní se hledají varianty, diskutuje se to na úrovni ministra obrany. My čekáme na výsledky,“ reagovala mluvčí velitelství Sabina Introvičová.

Připravovali se na misi

Jaká je situace v útvaru?

„My jsme teď řešili především nasazení při povodních. Víme, že se má propouštět do konce roku. To samozřejmě není důvod k optimismu,“ podotkla Introvičová.

Snížení počtu řadových vojáků se podle neoficiálních informací bude týkat i přerovské posádky.

„Zatím to vypadá, že se propouštění dotkne vycvičených vojáků, kteří posledních několik měsíců strávili přípravou na mise,“ řekl Deníku zdroj, který si nepřál být jmenován. Jedná se o mladé muže, kteří mají odslouženo jen málo let.

„Do konce roku má resort obrany snížit počty o zhruba čtyři a půl tisíce míst. Z tohoto počtu je sedmnáct set míst neobsazených a fakticky se tak odchod dotkne dvou tisíc osmi set osob,“ upřesnila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Až devítinásobek platu

Mluvčí Růžičková doplnila, že jednotlivé složky armády nyní dolaďují podrobnosti a konečné rozhodnutí tak zatím nepřijaly. Kdy se tedy propuštění lidé dozví o svém odchodu?

„Aby se stihla provést personální opatření do konce tohoto roku, musí každý vojákům sdělit jejich propuštění nejpozději v září a občanským zaměstnancům v říjnu,“ uvedla Růžičková.

Ministerstvo argumentuje tím, že úsporná opatření jsou nutná kvůli snížení rozpočtu v resortu obrany na příští rok o deset a půl miliardy.

„Kdyby nedošlo v příštím roce ke snížení personálu, rozdala by armáda peníze na výplatách a nebylo by dost na samotné nasazení, a to včetně situací jako povodně,“ tvrdí Vladimír Lukovský z Tiskové a informační služby Ministerstva obrany.

„Vojáci podle délky služby mají nárok na jednorázové odbytné nebo měsíčně vyplácenou výsluhu. Výše závisí zejména na délce služby v armádě. Občanští zaměstnanci mají podle doby, po kterou pracovali v resortu, nárok až na devítinásobek měsíčního příjmu,“ dodal.

Rušení posádek? Ministerstvo mlčí

K otázce případného rušení některých posádek zatím ministerstvo mlčí. Ve Štěpánově buduje armáda svou nejmodernější základnu a chystala se tam podle původních plánů proinvestovat miliardu korun. Nezastaví se teď investice?

„Logistické centrum ve Štěpánově patří mezi perspektivní posádky. Pro úspory v oblasti investic platí podobně to, co u personálu. V tuto chvíli probíhá plánovací fáze,“ reagoval Lukovský.

Karel Páral