Zájem by teoreticky měla radnice, zatím se ale s areálem podrobněji neseznámila.

Pokud by mohli rozhodovat přímo sami Olomoučané, chtěli by u Mrštíkova náměstí zázemí pro sport a rekreaci.

HLASOVALI JSTE: Kasárna v Hejčíně budou na prodej. Co místo nich? 

Výběrové řízení ještě letos

Informaci o prodeji potvrdilo ministerstvo obrany.

„Kasárna jsou skutečně určena k prodeji. V současné době probíhá příprava objektu pro prodej, konkrétně kontrola a kompletace dokumentace k nemovitosti. Po dokončení přípravy budou kasárna ve výběrovém řízení nabídnuta k prodeji," sdělil v srpnu Jiří Caletka z odboru komunikace a propagace ministerstva.

Vyhlášení výběrového řízení na případné zájemce o koupi předpokládá resort ještě letos.

Cenu pro první kolo stanovilo ministerstvo na základě nezávisle zpracovaného znaleckého posudku.

„Cena musí být současně schválena komisí ministra obrany pro nakládání s nemovitým majetkem. Konkrétně se jedná o částku sto třicet milionů korun. Důvodem prodeje je nepotřebnost nemovitosti pro resort obrany," sdělil mluvčí Caletka.

Lidé by chtěli rekreaci a sportoviště

Armáda nabízí všechny nevyužívané objekty kasáren. Tedy například velitelskou budovu, ubikace, vrátnici, sklady, garáže, ESO přístřešky, kotelnu a hřiště.

Kasárna lemují silnici od hejčínského gymnázia směrem k černovírskému mostu a jejich součástí je také rozlehlý pozemek téměř až ke kaskádovým domům.

Olomoucký deník udělal v září anketu mezi internetovými čtenáři.

Naprostá většina by jich chtěla místo kasáren sportoviště, hřiště a možnost rekreace.

Šanci by jejich přání možná mělo, pokud by se novým majitelem stalo město Olomouc. Vedení radnice se chce o nabídce bavit na svém jednání v úterý 30. září.

Kasárna u Mrštíkova náměstí v olomoucké čtvrti Hejčín

Primátor: Sondujeme terén

Radní však zatím nemají bližší informace a jednoznačná vyjádření by podle primátora byla předčasná.

„Je potřeba zvážit, jak bychom prostory využívali. Neznám půdorysy objektu ani přesně, jak to vypadá uvnitř. Zatím spíš sondujeme terén a uvidíme, jestli bychom pro kasárna měli využití či nikoli," řekl primátor Martin Major (ODS).

V otázce ceny spoléhá na její snížení.

„Odhaduji, že není finální. Stejně jako jsme byli svědky poklesu cen u jiných armádních objektů, mohou kasárna až dramaticky zlevnit. Protože ministerstvo obrany je díky jiným zákonům než platí pro města a obce schopné se svých zbytných nemovitostí poměrně efektivně zbavovat," uvedl Martin Major.

V Hejčíně situaci kolem nabídky ministerstva sledují s napětím. Oficiální informace se ale zatím k lidem nedostaly.

„Popravdě se prodeje docela bojíme. Nicméně mám zprávy přímo z kasáren, že by si armáda objekt možná nechala a využívala ho pro sklady a aktivní zálohy," zmínil člen komise městské části Aleš Vánský.