Stroje na výrobu technického sněhu i lanovky už mají revize za sebou. Sněžná děla i tyče jsou rozmístěny na většině svahů, čeká se jen na jediné. Na nižší teploty.

Ve vyšších partiích moravského pohoří je zatím jen slabý poprašek, který nasněžil v uplynulých dnech.

„Už jsme stroje pustili a vyrobili si zásobu technického sněhu. Ten ještě necháme dozrát a až teploty ještě o něco klesnou, začneme ho rozhrnovat po svahu,“ nechal se slyšet Rostislav Procházka se Skiareálu Branná, kde lyžařskou sezonu zahajují v Jeseníkách zpravidla jako první.

VĚTŠÍ SJEZDOVKY

Novinky hlásí provozovatel z Červenohorského sedla, kde se během minulých měsíců podařilo rozšířit sjezdovky.

„Zásadní je prodloužení žluté sjezdovky. Modrou sjezdovku jsme rozšířili na několika místech, podařilo se rovněž vyřešit příjezd na tratě z mostu,“ vyjmenoval Martin Dubský ze skiareálu na Červenohorském sedle.

V řadě lyžařských center investovali do nových technologií, což je trend, bez něhož jesenické skiareály nemají budoucnost. Poslední zimy totiž nejsou bohaté na přírodní sníh a problémem jsou také časté výkyvy teplot. Háček je ovšem v tom, že sněžná děla potřebují k výrobě technického sněhu hodně vody. A té je v Jeseníkách po minulých suchých letech málo.

Řešením jsou nádrže, které zásoby vody zachycují postupně. Takovou například letos vybudovali v areálu Přemyslov. Bylo na to ovšem potřeba šest a půl milionu korun.

Ve středisku v Petříkově vodu odebírají z potoka, hladina je ale letos nízká.

„Jsem tu přes dvacet let, nikdy jsme neměli problémy s nedostatkem vody . Ta situace nastala až letos, takže odběry bude nejspíš nutné omezit. Ale začínáme až 25. prosince, do té doby může přijít ještě období deště,“ zamýšlí se František Kaštyl ze skiareálu Přemyslov.

ČASTĚJŠÍ KONTROLY

Pracovníci Správy chráněné oblasti Jeseníky zatím o zásadních problémech nevědí. „V nastávající zimní sezoně ale budou určitě častější kon-troly odběrů vody ze strany inspekce životního prostředí,“ konstatoval ředitel Správy CHKO Jeseníky Michal Servus.

Jaký bude průběh letošní zimy, to si provozovatelé jesenických středisek zatím vůbec netroufají odhadovat.

„Dříve jsem míval představu o termínu zahájení sezony. Nyní je to těžké říct, uvidíme, čím nás počasí překvapí,“ konstatoval Rostislav Procházka.

Ta pravá sezona v Jeseníkách začíná většinou až s vánočními svátky. Předtím bývá návštěvnost poměrně slabá.