„Přes Arden Reality jsem prodával byt asi před dvěma měsíci za více než milion šest set tisíc. Peníze mi delší dobu nepřišly, tak jsem psal tehdejšímu řediteli Milanu Vaškovi, ale ten vůbec nereagoval," svěřil se klient Petr Fritscher.

„Dostal jsem se k němu až přes paní Králíčkovou z právního oddělení a obdržel nakonec milion tři sta tisíc. Dodnes mi však ještě přes tři sta tisíc dluží. Přitom byt je už v katastru nemovitostí přepsaný na jiného majitele,“ pokračoval.

Podobnou zkušenost má také textilní společnost Pega- -Vel, která v polovině letošního roku prodala prostřednictvím zmíněné realitky část svého areálu v Krnově. Už dva měsíce čeká na poslední téměř dvoumilionovou splátku.

„Nyní se Arden vyhýbá veškerým kontaktům s námi,“ uvedl Stanislav Blaščík z technického úseku firmy Pega-Vel.

Vašek: Hlavním viníkem je šéfka právního oddělení

Bývalý generální a současný obchodní ředitel Arden Reality Milan Vašek tvrdí, že těžkosti způsobili nyní už bývalí pracovníci firmy. O tom, kolika lidem a jaké částky firma dluží, však nemá přehled.

„Požádali jsme všechny dopisem, aby se přihlásili k insolvenčnímu řízení Krajského soudu v Ostravě nebo u Městského soudu v Praze. Peníze lidé mohou dostat v řádu několika měsíců,“ tvrdí Vašek.

Za hlavního viníka označil někdejší vedoucí právního oddělení Inku Králíčkovou. Prý jej neinformovala o problémech s nevyplácením peněz klientům.

„Já jsem předávala vždy platební listy, účetní předávala faktury. Pan Vašek však nic neplatil. Na začátku roku nám řekl, že jsme v mírném deficitu a ať více pracujeme, pak jsme měli i více obchodů. Platby se opožďovaly, nakonec se před dvěma měsíci zastavily úplně. Poslední výplatu jsem ani nedostala,“ brání se Králíčková, která z firmy odešla na začátku října. Na bývalého šéfa podala trestní oznámení.

Realitka slibuje i náhradní ubytování

Důležité však je, kam se poděly peníze, které společnost od klientů vybrala. Na účtech, k nimž měl podle Králíčkové přístup pouze Vašek, nejsou.

„Nám vždy řekl, že máme klientům říct, že je nemocný nebo je na dovolené. Přestávalo se mi to líbit,“ řekla Králíčková.

Navíc tvrdí, že mateřskou společnost v Anglii založil sám Vašek, a navíc už před tím zlikvidoval tři soukromé společnosti.

Vašek vysvětluje velký únik peněz jejich chybným zaúčtováním a krytím provozních nákladů. Uznává, že chyba je i na jeho straně.

„Samozřejmě je i problém vedení, že si nevšimlo, co se ve firmě děje. Každý nese svůj díl zodpovědnosti a jelikož jsem problémy nezvládal, nahradil jsem své místo profesionálem, nynějším ředitelem Peterem Kaveckým,“ vyjádřil se Vašek.

Lidem, kteří nemají kvůli postupu jeho firmy kde bydlet, slibuje náhradní ubytování.

„Snažíme se být s klienty v kontaktu telefonicky i písemně, ale samozřejmě nemůžeme s nimi mluvit každou chvíli,“ řekl Vašek.

O případu olomoucké realitky Arden, která dluží svým klientům miliony, jako první informovala v pondělí televize Nova.

Arden stále obchoduje

V současné době Arden Reality stále obchoduje a její vedení věří, že bude moci znovu otevřít pobočky, které kvůli finančním problémům uzavřelo. Z původních čtrnácti zbyly jen tři – v Praze, Ostravě a v hlavní centrále, která je v Olomouci.

Z původních sta zaměstnanců jich ve firmě zbylo zhruba patnáct.

„Pracujeme na revitalizačním plánu pomocí akciové společnosti. Máme situaci lépe pod kontrolou ve změněném systému pomocí úschov,“ řekl Vašek. Chystá také trestní oznámení na několik bývalých zaměstnanců.

Aby se lidé dočkali svých peněz, chce nový ředitel firmy Kavecký postupovat podle insolventního zákona a o dalších možnostech chce jednat i s bankéři.

„Institut insolvence zajišťuje, že alespoň část peněz dostanou všichni věřitelé, nejenom ti silnější. Na druhou stranu však prostřednictvím vyhlášení insolvence většinou firma směruje k zániku. Určitě existuje také možnost, že se dohodne se všemi věřiteli a bude fungovat dále, zpravidla je to však méně pravděpodobné,“ objasnil olomoucký právník Petr Konečný.

Simona Horká, Matej Slávik