Ve dvouleté historii této ve střední Evropě zcela výjimečné kulturní instituce, jde o další významný úspěch.

Titul nakonec získalo Kumu Art Museum z estonského Tallinnu. Do finále přitom postoupilo jen 35 institucí a patřilo k nim také olomoucké Arcidiecézní muzeum.

„Soutěž pro nás začala už vloni. Naše muzeum navštívil komisař, který hodnotil především služby pro veřejnost. Ve stejném duchu probíhalo i dublinské finále. Odborná porota kladla největší důraz na míru vstřícnosti vůči návštěvníkovi, rozsah, kvalitu a přátelskost nabízených služeb,“ řekl historik umění Ondřej Jakubec, který AMO v Dublinu zastupoval.

Z rozhovorů s porotci bylo podle Jakubce zřejmé, že olomoucké muzeum vzbudilo velké sympatie.

„Naše výstavy, doprovodné akce a programy pro děti je velice zaujaly a řadili nás mezi desítku nejlepších. Bohužel držitel jednoho ze tří zvláštních ocenění – Museum Catharijnecovent z Utrechtu – má podobnou náplň jako my, takže pravděpodobně nechtěli ocenit dvě instituce s obdobným programem,“ vysvětlil.

Bez ohledu na konečný verdikt je účast ve finále pro muzeum velký úspěch. „Všichni nominovaní obdrželi z rukou prezidenta Evropského muzejního fóra osvědčení,“ upozornil Jakubec.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo otevřeno v červnu 2006. Kromě stálé expozice pořádá i krátkodobé výstavy a doprovodné akce. Doposud se mu podařilo získat čtyři ocenění, mezi nimi také prestižní cenu Stavba roku 2007 nebo nominaci na Cenu Evropské unie pro architekturu.

David Kresta, Petra Pášová