S Janem Graubnerem se na děkovnou mši přišly rozloučit stovky věřících z celé Moravy.

Ve čtvrtek o půl páté večer bylo na Václavském náměstí v Olomouci neobvykle živo. Věřící, kněží, řeholníci a řeholnice mířili do katedrály svatého Václava, kde se konala děkovná a zároveň „rozlučková“ mše s Janem Graubnerem.

Slavnostní pojmenování nového mostu Václava Rendera na Masarykově třídě v Olomouci, 30. června 2022
Most na Masaryčce projela tramvaj a požehnal kněz. FOTO před otevřením

Narváno už půl hodiny před začátkem

Z postu olomouckého arcibiskupa odchází Jan Graubner po třiceti letech.Ač do zahájení slavnostní bohoslužby zbývalo půl hodiny, místa k sezení v katedrále byla prakticky zaplněna.

Mezi příchozími nebylo možné přehlédnout skupinu krojovaných.

„Je to slavnost, tak jsme v kroji. U nás na slavnosti chodíváme v kroji, i náš farář v něm přijel. Jsme z Valaška, tak ať je to vidět,“ řekl Radim Chovaneček, který přijel se zhruba dvacítkou svých krajanů z Halenkova. „On (biskup Graubner, pozn. red.) nás biřmoval, tak jsme přijeli,“ doplnil osobní motivaci.

Arcibiskup Jan Graubner
Osobnosti o Graubnerovi: Neokázalá autorita, pomohl k pozvednutí Olomouce

Arcibiskup poprosil o odpuštění za své chyby

Jan Graubner zastával post olomouckého arcibiskupa od roku 1992.

„Po třiceti letech mohu děkovat Bohu za církevní školy, Charity, obnovená společenství různých skupin i spiritualit, za nové kostely,“ řekl při bohoslužbě.

Arcibiskup Jan Graubner
Graubner: Nový olomoucký arcibiskup by měl být znám do roka

Věřícím poděkoval za spolupráci, zároveň poprosil za odpuštění za své chyby.

„Dnes odcházím na jiné pracoviště, kam, věřím, že mě posílá Bůh. Vy zůstáváte a vaše poslání trvá. Modlete se, aby vám Pán brzy poslal nového biskupa, který vás povede. Ale nezapomeňte, že záleží také na vaší spolupráci s ním, na každém z vás,“ obrátil se na přítomné.

Jan Graubner jako moravský metropolita na Národní pouti na Velehradě
Kdo nahradí Graubnera? Jména se nabízí, hledání arcibiskupa ale může být dlouhé

Netušili jsme, že se modlíme za Pražáka

V závěru bohoslužby se s Janem Graubnerem rozloučili zástupci některých skupin a stavů v diecézi. Od metropolitní kapituly dostal darem kávovar, od věřících víno, od zaměstnanců biskupství kytici růží, od olomouckého primátora obraz katedrály.

„Když jsme se za Vás při Vaší nemoci modlili, netušili jsme, že se modlíme za Pražáka,“ pobavil katedrálu zástupce kněží.

„Ale doufám, že skrze Vás se přemostí všechny třenice, které někdy jsou mezi Čechami a Moravou,“ dodal.

Na závěr bohoslužby arcibiskup Jan Graubner požehnal věřícím.

Prošel přitom i hlavním vchodem katedrály, na jehož stěnách je na šesti kamenných deskách vytesáno osmašedesát jmen bývalých olomouckých biskupů. Další v pořadí bude to jeho.

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner má v Beňově, odkud pochází bývalý olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan, svou lípu. Zasadil ji zde v roce 2008.
Arcibiskup Graubner bude regionu chybět. Uměl ukázat cestu, zní z farností