Arcibiskup v prohlášení uvedl, že si je vědom toho, jak téma očkování rozděluje společnost, a nechce přispět k ještě většímu rozkolu. Očkování podle něj není samospasitelné, ale poukázal na to, že z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných je vidět, že se jedná o nástroj, který pomáhá.

„Prosím ty, kteří mohou být očkovaní a zatím nejsou, aby se z ohledu na ostatní obyvatele nechali očkovat,“ apeloval arcibiskup, jenž sám prodělal těžkou formu Covidu-19.

„Ty, kteří se nechali vystrašit, že se očkováním dopouští nějakého hříchu, ujišťuji, že to mohou udělat s čistým svědomím. Ty, kteří hájí svou svobodu stát na svém názoru, prosím, aby z lásky k druhým dobrovolně obětovali část své svobody pro společné dobro,“ uvedl v prohlášení arcibiskup olomoucký a předseda České biskupské konference.

Známý olomoucký restauratér František Lorenc.
Neočkovaní bez hospod? Je to jejich volba, míní olomoucký restauratér

Podle arcibiskupa může být nová vlna pandemie pro občany výzvou k vážnému zamyšlení a lepšímu nasměrování životů a větší ohleduplnosti k druhým.

Graubner zároveň poděkoval všem, kteří se snaží o ohleduplnost k druhým lidem nejen vlastním očkováním, ale i dodržováním hygienických předpisů na veřejnosti i v kostele.

„Není třeba být úzkostliví, ale ukáznění. Mezi tradiční skutky lásky v době adventní zařaďme i vlastní ukázněnost a ohleduplnost k druhým,“ vyzval arcibiskup.

Olomoucký arcibikskup Jan Graubner se nechal očkovat proti covidu v očkovacím centru v Prostějově, 14. května 2021
Arcibiskup Graubner se přišel naočkovat: Je to rozumná věc