Nyní se Olomoučané mohou seznámit s jeho prací v podobě nové budovy krajského soudu, Státního zastupitelství či zrekonstruovaných městských lázní. Jak ale sám říká, to, čím se živí, jako podnikání nebere.

„Kreslíme domečky a děláme všechno, co s tím souvisí, abychom je úspěšně zrealizovali. Samozřejmě se tím i živíme. Projektování je náročný proces, do kterého je zapojena spousta lidí, často se jedná o značné finanční prostředky, které většinou nejsou. Musíte pořád dokola všechny přesvědčovat o tom, že vaše řešení je to správné,“ říká majitel projekčního studia - ateliér-r Miroslav Pospíšil.

Rozhovor


* Kdy jste se rozhodl odejít a pracovat sám?

Vroce 1992 jsme se rozhodli s dalšími kolegy projektanty pro odchod z firmy a zkoušeli jsme pracovat na vlastní pěst. Nejdříve v oblasti rekonstrukcí památek, později jsme se pouštěli i do jiných věcí. Postupem času jsme se ale rozešli. Pro mě osobně byl impulzem k rozchodu úspěch v soutěži na rekonstrukci a dostavbu Státního zastupitelství na Envelopě v Olomouci. Hlavní příčinou rozchodu byly odlišné představy o budoucnosti.

* Od té doby se datuje vznik ateliéru?

Ano. Odroku 1995 pozvolna buduji svou projekční kancelář. Mou snahou je vybudovat komorní ateliér, který se snaží zaměřovat na designovou architekturu. Díky tomu, že náš tým není příliš početný, můžeme si dovolit odmítat zakázky, které bychom z různých důvodů dělat nechtěli.

* Byly začátky těžké?

Těžké to bylo. Hlavně proto, že to byl neznámý prostor, do kterého člověk vstupoval. Bylo to také o štěstí a o náhodě, ale byly i okamžiky, kdy jsem vážně uvažoval, že s tím skončím. Shodou okolností se ale vždycky objevil nějaký impulz, který to vše rozběhl dopředu, například úspěch v soutěži a podobně. Důležité také bylo to, že jsem měl zkušenosti z oblasti rekonstrukce památek. Zpočátku jsme získávali zakázky i díky této skutečnosti.

* Jaká je v tomto oboru konkurence?

Obrovská. Stačí, když se podíváte do telefonního seznamu na stránky projektových kanceláří a ateliérů. I přesto si ale myslím, že se nám daří držet se v olomoucké konkurenci v předních řadách.

* Jak je těžké si v téhle konkurenci udržet dobré jméno?

Samozřejmě je to těžké. Jde o to, produkovat dobrou architekturu, mít dobré nápady. Jiné a lepší než ostatní. Pokud investor hledá kvalitu, měl by se zaměřovat nejen na cenu projektu, ale hlavně na to, jaké myšlenky kupuje. U nás to často tak není vnímáno a v Olomouci asi méně než jinde. Investoři často dopřávají více pozornosti názorům techniků, zástupců dodavatelských firem,ekonomů než - li autorů architektonických návrhů.

* Určitě tu funguje i rivalita, pomluvy…

Před třemi lety jsme tady uspěli ve velké celostátní soutěži. Byl jsem pak dost překvapený reakcí některých lidí. Ochladnutí osobních vztahů, psaní dopisů s nepravdivým obsahem na různé adresy… Když jsem byl později v Praze dělat recenzi do odborného časopisu, lidé okolo mi říkali, že jsou to u nás zcela normální reakce. Prý architektonické soutěže tohle u nás vždycky provází. Proměto ale byla zkušenost nová a byl jsem z toho dost smutný.

* Kde je v Olomouci vidět vaše práce?

Tak například teď se dokončuje nová budova soudu na Studentské ulici (objekt bývalých Moravských tiskáren). Jsem rád, že kromě Prahy a jižní Moravy realizujeme něco, po dlouhé době, i v Olomouci. Před rokem jsme zde dokončili rekonstrukci objektu bývalých Městských lázní na bytový dům. Za tuto stavbu jsme získali cenu Olomouckého kraje za Stavbu roku v kategorii bytový dům.

* Pracujete ale i mimo region…

Ano, řadu staveb máme mimo Olomouc. Jedna z těch nejúspěšnějších je novostavba Akademie věd v Brně, v sousedství budovy fakulty architektury. Tato stavba byla zařazena mezi významné stavby (z hlediska architektury) města Brna, které vznikly po roce 1995.

* Když jdete okolo svých prvních staveb, vyvolává to ve vás nějaký pocit?

Určitě, nechci mluvit o pocitu studu, ale vím, že bych to dneska udělal jinak. Na druhou stranu, když se dům povede, je to úžasný pocit, stojí vás to ale několik let dlouhé a náročné práce.

* Jak vnímáte architekturu v Olomouci?


Je těžké se k tomu vyjadřovat z pozice člověka, který tady žije, protože vnímáte především negativa. Snažím se doufat, že to tady není výrazně horší než jinde. Mám ale pocit, že v Olomouci není vnímána potřeba kvalitní architektury. Mrzí mě, že zde vznikají stavby, kdy město a kraj jsou v rolích investorů, ale při výběru zpracovatele projektu je hlavním kritériem, kolik peněz bude stát projektová dokumentace stavby a ne, jaké řešení ta či ona projekční kancelář navrhuje. Tento jev je výrazný i v soukromém sektoru. Důsledkem toho jsou nekvalitní stavby situované často na velmi exponovaných místech, což přispívá k architektonické degradaci města.

Kdo je Miroslav Pospíšil


* Narodil se 9.1. 1964 v Olomouci, vystudoval VUT v Brně - fakultu stavební, je ženatý.

Nejvýznamnější architektonické realizace:

- novostavba dvou bytových domů na Balbínově ulici v Olomouci

- rekonstrukce areálu Vincentina na Velehradě - rekonstrukce Městských lázní na bytový dům v Olomouci

- rekonstrukce objektu bývalých tiskáren na budovu pobočky Krajského soudu Ostrava v Olomouci

- Ústav ekologie krajiny AVČR Brno

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika