VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Pospíšil: Olomouc dává přednost ceně před kvalitou

OLOMOUC - Zpočátku se chtěl architekt a olomoucký rodák Miroslav Pospíšil věnovat hlavně projektům rekonstrukcí památek. Po ukončení studia se mu to podařilo. Za několik let ale jisté místo zaměstnance opustil a šel svou cestou.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Miroslav PospíšilFoto: DENÍK/Petra Pášová

Nyní se Olomoučané mohou seznámit s jeho prací v podobě nové budovy krajského soudu, Státního zastupitelství či zrekonstruovaných městských lázní. Jak ale sám říká, to, čím se živí, jako podnikání nebere.

„Kreslíme domečky a děláme všechno, co s tím souvisí, abychom je úspěšně zrealizovali. Samozřejmě se tím i živíme. Projektování je náročný proces, do kterého je zapojena spousta lidí, často se jedná o značné finanční prostředky, které většinou nejsou. Musíte pořád dokola všechny přesvědčovat o tom, že vaše řešení je to správné,“ říká majitel projekčního studia - ateliér-r Miroslav Pospíšil.

Rozhovor


* Kdy jste se rozhodl odejít a pracovat sám?

Vroce 1992 jsme se rozhodli s dalšími kolegy projektanty pro odchod z firmy a zkoušeli jsme pracovat na vlastní pěst. Nejdříve v oblasti rekonstrukcí památek, později jsme se pouštěli i do jiných věcí. Postupem času jsme se ale rozešli. Pro mě osobně byl impulzem k rozchodu úspěch v soutěži na rekonstrukci a dostavbu Státního zastupitelství na Envelopě v Olomouci. Hlavní příčinou rozchodu byly odlišné představy o budoucnosti.

* Od té doby se datuje vznik ateliéru?

Ano. Odroku 1995 pozvolna buduji svou projekční kancelář. Mou snahou je vybudovat komorní ateliér, který se snaží zaměřovat na designovou architekturu. Díky tomu, že náš tým není příliš početný, můžeme si dovolit odmítat zakázky, které bychom z různých důvodů dělat nechtěli.

* Byly začátky těžké?

Těžké to bylo. Hlavně proto, že to byl neznámý prostor, do kterého člověk vstupoval. Bylo to také o štěstí a o náhodě, ale byly i okamžiky, kdy jsem vážně uvažoval, že s tím skončím. Shodou okolností se ale vždycky objevil nějaký impulz, který to vše rozběhl dopředu, například úspěch v soutěži a podobně. Důležité také bylo to, že jsem měl zkušenosti z oblasti rekonstrukce památek. Zpočátku jsme získávali zakázky i díky této skutečnosti.

* Jaká je v tomto oboru konkurence?

Obrovská. Stačí, když se podíváte do telefonního seznamu na stránky projektových kanceláří a ateliérů. I přesto si ale myslím, že se nám daří držet se v olomoucké konkurenci v předních řadách.

* Jak je těžké si v téhle konkurenci udržet dobré jméno?

Samozřejmě je to těžké. Jde o to, produkovat dobrou architekturu, mít dobré nápady. Jiné a lepší než ostatní. Pokud investor hledá kvalitu, měl by se zaměřovat nejen na cenu projektu, ale hlavně na to, jaké myšlenky kupuje. U nás to často tak není vnímáno a v Olomouci asi méně než jinde. Investoři často dopřávají více pozornosti názorům techniků, zástupců dodavatelských firem,ekonomů než - li autorů architektonických návrhů.

* Určitě tu funguje i rivalita, pomluvy…

Před třemi lety jsme tady uspěli ve velké celostátní soutěži. Byl jsem pak dost překvapený reakcí některých lidí. Ochladnutí osobních vztahů, psaní dopisů s nepravdivým obsahem na různé adresy… Když jsem byl později v Praze dělat recenzi do odborného časopisu, lidé okolo mi říkali, že jsou to u nás zcela normální reakce. Prý architektonické soutěže tohle u nás vždycky provází. Proměto ale byla zkušenost nová a byl jsem z toho dost smutný.

* Kde je v Olomouci vidět vaše práce?

Tak například teď se dokončuje nová budova soudu na Studentské ulici (objekt bývalých Moravských tiskáren). Jsem rád, že kromě Prahy a jižní Moravy realizujeme něco, po dlouhé době, i v Olomouci. Před rokem jsme zde dokončili rekonstrukci objektu bývalých Městských lázní na bytový dům. Za tuto stavbu jsme získali cenu Olomouckého kraje za Stavbu roku v kategorii bytový dům.

* Pracujete ale i mimo region…

Ano, řadu staveb máme mimo Olomouc. Jedna z těch nejúspěšnějších je novostavba Akademie věd v Brně, v sousedství budovy fakulty architektury. Tato stavba byla zařazena mezi významné stavby (z hlediska architektury) města Brna, které vznikly po roce 1995.

* Když jdete okolo svých prvních staveb, vyvolává to ve vás nějaký pocit?

Určitě, nechci mluvit o pocitu studu, ale vím, že bych to dneska udělal jinak. Na druhou stranu, když se dům povede, je to úžasný pocit, stojí vás to ale několik let dlouhé a náročné práce.

* Jak vnímáte architekturu v Olomouci?


Je těžké se k tomu vyjadřovat z pozice člověka, který tady žije, protože vnímáte především negativa. Snažím se doufat, že to tady není výrazně horší než jinde. Mám ale pocit, že v Olomouci není vnímána potřeba kvalitní architektury. Mrzí mě, že zde vznikají stavby, kdy město a kraj jsou v rolích investorů, ale při výběru zpracovatele projektu je hlavním kritériem, kolik peněz bude stát projektová dokumentace stavby a ne, jaké řešení ta či ona projekční kancelář navrhuje. Tento jev je výrazný i v soukromém sektoru. Důsledkem toho jsou nekvalitní stavby situované často na velmi exponovaných místech, což přispívá k architektonické degradaci města.

Kdo je Miroslav Pospíšil


* Narodil se 9.1. 1964 v Olomouci, vystudoval VUT v Brně - fakultu stavební, je ženatý.

Nejvýznamnější architektonické realizace:

- novostavba dvou bytových domů na Balbínově ulici v Olomouci

- rekonstrukce areálu Vincentina na Velehradě - rekonstrukce Městských lázní na bytový dům v Olomouci

- rekonstrukce objektu bývalých tiskáren na budovu pobočky Krajského soudu Ostrava v Olomouci

- Ústav ekologie krajiny AVČR Brno

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 29 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu s přívěsem, tahače. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 29000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jízdy do okolních států + Holandsko a Dánsko., DAF 105 EEV. Víkendy volné. Digitální karta řidiče, psychotesty, praxe na soupravách.. Pracoviště: Petr trans s.r.o. - pracoviště, Partyzánská, č.p. 464, 793 05 Moravský Beroun. Informace: Martin Petr, +420 737 242 850.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 30 000 Kč

Pojišťovací poradci specialisté Specialista na firemní klientelu - pojišťovací poradce/poradkyně podnikatelských rizik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pekařská č.p. 491/9, Olomouc., , Co budete dělat:, - Profesionálního poradce/poradkyni se zaměřením na firemní klientelu, - Jednat s podnikateli, živnostníky a firemním managementem, - Poskytovat následný servis a péči klientům, , Hledáme někoho, kdo…, - Je pracovitý, iniciativní a rád řídí svůj vlastní život, - Chce pomáhat druhým lidem a přitom si velmi dobře vydělávat, - Má přirozené komunikační schopnosti a dovede jednat na úrovni, - Má konkrétní vztah k podnikatelské sféře (předchozí obchodní zkušenost, VŠ technického zaměření), - Má minimálně SŠ vzdělaní s maturitou, , Co vám můžeme garantovat:, - Stabilní a perspektivní zaměstnání, - Flexibilní pracovní dobu s možností vysokého výdělku, - Zajímavou a kreativní práci, - Prvoroční finanční podporu ve výši 280 000 Kč + zprostředkovatelskou provizi + odměny, - Komplexní zaučení v produktové oblasti a v oblasti jednání s klienty, - Možnost využívat obchodní zdroje a kontakty napříč největší finanční skupinou u nás - ČSOB Group, , Životopis včetně motivačního dopisu zasílejte do 31. 7. 2018 POUZE na e-mailovou adresu vlastislav.krnos@obchod.csobpoj.cz. Vybraní uchazeči budou průběžně kontaktováni a pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a.s., člen holdingu čsob - provozovna, Pekařská, č.p. 491, 779 00 Olomouc 9. Informace: Vlastislav Krnoš, +420 725 383 458.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Expedient. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pavelkova č.p. 597/18, Olomouc., Jedná se o práci ve skladu expedice, práce v chladu, expedování zboží na kamiony, oprávnění na VZV výhodou, částečné ovládání českého jazyka výhodou., Poptáváme schopné, samostatné, flexibilní pracovníky., Práce na tři směny: 6:00 - 14:00 hod., 14:00 - 22:00 hod., 22:00 - 6:00 hod., pracovní týden pondělí - pátek, občas práce v sobotu nebo neděli jako přesčas., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, výhodné stravování, flexi pass, slušné finanční ohodnocení. Prac. poměr na dobu určitou, smlouva min. na 2 roky., První kontakt je možný POUZE mailem.. Pracoviště: Olma, a.s., Pavelkova, č.p. 597, 779 00 Olomouc 9. Informace: Eva Rašková, +420 585 103 249.

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referent/ka - vhodné pro absolventy. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Horní Lán 445/1, Olomouc., Máte tyto vlastnosti? Pak hledáme právě Vás!, - aktivita a komunikativnost , - profesionalita a upřímnost , - zodpovědnost a cílevědomost , - zdravá sebedůvěra a optimismus, Dále budeme požadovat: , - schopnost pracovat samostatně i v týmu , - chuť se učit, Je VÝHODOU, ale není podmínkou: , - praxe v oblasti obchodu , - SŠ či VŠ vzdělání - náš školící systém Vás plně připraví na práci u nás , - ŘP sk. B, Co Vám můžeme nabídnout?, - zázemí silné české společnosti , - perfektní příležitost pro budování kariéry prostřednictvím našeho kariérního programu , - vysoce motivační finanční ohodnocení složené z fixní částky a mnoha bonusů , - práci v příjemném kolektivu, otevřený a vstřícný přístup, velkou podporu , - práci na HPP či ŽL podle toho, co je Vám bližší , - tablet , - teambuldingy, celofiremní Vánoční večírek , - po zapracování služební vůz s proplacenými PHM , - a mnohem více., - zam. výhody: auto i pro soukromé účely, prémie/bonusy, provize z prodeje, manažerský motivační program., Zaujala Vás tato pozice? Pak nám pošlete svůj životopis, a pokud zaujmete i Vy nás, čeká Vás přátelský osobní pohovor. Budeme se na Vás těšit., Kontakt je možný POUZE telefonicky a e-mailem.. Pracoviště: Bohemia energy prodej s. r. o. - pob. olomouc, Horní lán, č.p. 445, 783 01 Olomouc 18. Informace: Kontakt, +420 731 667 613.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Berousek starší
7

Barbarský čin, odsoudil Berousek počínání se zvířaty

Karolína Muchová.
31

Potlesk pro Muchovou! Prošla peklem a bude hrát doma finále

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Dračí lodě brázdily řeku Moravu v Olomouci. Podívejte se

Dračí lodě celou sobotu čeřily vodu řeky Moravy u Dětského centra Ostrůvek na Nových Sadech v Olomouci. Ve třetím ročníku se utkalo celkem třináct týmů.

Ostrý start! Odhodlaná Sigma v neděli hostí Slavii

Konec legrace. Příprava skončila, začínají ostré mistrovské zápasy. Pro olomouckou Sigmu jde skutečně o pikantní start, v neděli od 18 hodin přivítá na svém stadionu druhý tým minulého ročníku, pražskou Slavii.

Vymizí společné přípravy? U nás máme rádi tohle období v kolektivu, tvrdí Moták

ROZHOVOR/ - Společná letní příprava? Někteří hokejisté raději sázejí na individuální typ suchého letního drilu. A i mezi Kohouty se pár takových najde. Kondiční trenér jim naordinuje tréninkový plán přesně šitý na míru, což jinak ve velké skupině v podstatě nejde praktikovat.

Nový kalendář ukazuje superhrdiny i krásy Olomouce. Podívejte se, jak jej fotili

Fotograf Lukáš Navara a grafik a retušér Michal Botek spojili své síly, aby prostřednictvím kalendáře plného superhrdinů a krás města Olomouce poukázali na nezbytnost konání každodenních malých dobrých skutků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT