Před domy se tak objevily nápadité aranže - někdo vedle plodů zahrady vystavil v ohradě živé husy, jiný nazdobil květinami traktor nebo zakomponoval ošatky s ovocem mezi zahradní nářadí. „Výstava ovoce a zeleniny po celé vesnici“ teď láká návštěvníky ze širokého okolí a nevšední zákoutí zkrášlila obec.

„Měli jsme mít podzimní výstavu v sále a atriu, ale kvůli omezením se nemohla uskutečnit. Tak jsme si domluvili brigádu, a každý něco donesl - dýně, kukuřici, ale i jiný aranžovací materiál. Zahradník z Radvanic, který nám každý rok vozí květiny, dodal na výzdobu chryzantémy. Nejprve jsme udělali malou výstavku na návsi jako upoutávku, a pak starostka oslovila obyvatele obce rozhlasem,“ popsala Jana Jančíková, jedna z organizátorek výstavy.

Podzimní Flora Olomouc 2019
Podzimní Flora láká na dobroty, rozkvetlé památky i cukráře Maršálka

Všechny to chytlo

Zahrádkáři postupně obešli sousedy a výsledkem byly více než dvě desítky originálních aranží před domy.

„Zapojili se nejen členové místního svazu zahrádkářů, ale i nečlenové. Byli jsme až překvapeni, jak to všechny chytlo. V sobotu večer jsme obcházeli domy a každý vyšel ven se slivovičkou nebo likérem, aby se pochlubil svým výtvorem,“ dodala.

Příroda je mocná čarodějka a na podzim nabízí spoustu dekoračního materiálu.

„Využít se dá všechno možné - šípky, kukuřice, brambory nebo ovoce ze zahrady. Někde leží před domem i láhev slivovičky se štamprlí. Návštěvníci z okolí, kteří se k nám přijeli podívat, jsou překvapení, jak to vypadá pěkně, a hlavně sbírají inspiraci pro vlastní aranže u domu,“ dodala jiná z organizátorek Martina Žákovská.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na výstavu psů, knižní veletrh, hradní prohlídky nebo za vínem

Předseda nazdobil traktor

Pokud by ve vesnici probíhalo hlasování o nejzdařilejší výtvor, zřejmě by se na stupních vítězů ocitli manželé Tomčíkovi. Josef Tomčík s úsměvem dodává, že jako předseda Českého svazu zahrádkářů v Hradčanech musí jít příkladem.

„Vytáhli jsme vlastní traktor, nazdobili ho květinami a vedle položili panáka, který je ve stabilizované poloze a má v montérkách láhev slivovice. Brambory jsou z našeho pole, vystavili jsme i naše dýně, řepu, cibuli nebo kozí rohy,“ představil dílo Josef Tomčík.

Jeho manželka Hana obdivuje i exponáty sousedů.

„Obcházela jsem celou dědinu a nabádala lidi, aby tam dali aspoň něco. Každý k tomu přistoupil po svém a překvapilo mě, jak se lidé zapojili. U jednoho domu se mohou třeba zájemci podívat, jak vypadalo povříslo nebo stroj na krouhání zelí. K vidění jsou i živé husy,“ přiblížila.

Spokojená je i starostka Hradčan Blažena Mikulíková.

„Naši zahrádkáři jsou velmi aktivní a výstava se mi jeví jako úžasný nápad, který přinesla doba. Že se vydařila, potvrzuje i velký zájem lidí z okolí. I když jsem více na úřadě než na zahradě, přesto jsem i já něco menšího před domem naaranžovala,“ řekla.

Následky masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Tisíce ryb v Bečvě otrávil kyanid, případ řeší kriminálka