Lidé jsou většinou spokojeni s venkovním koupalištěm i s atrakcemi ve vnitřní části, ale například na webových stránkách Olomouckého deníku vytýkali čtenáři areálu špatnou polohu mezi nákupními centry nevhodnou k rekreaci, malou prohřívárnu u sauny či skříňky a turnikety, ke kterým museli vícekrát přikládat čip, než zareagoval.

Některým se také zdá bazénová hala za půl miliardy malá a vstupné vysoké.

„Nelíbí se mi, v jakém prostředí je aquapark postavený – z jedné strany výhled na nákupní zónu, z druhé na dálnici. Je tady hodně rušno, člověk si v tomhle prostředí moc nevydechne. Aquapark mě tak spíše zklamal, než potěšil,“ řekl Zdeněk Chalánek, který v pátek navštívil areál poprvé.

Reportáž "Aquapark na vlastní plavky" čtěte v pondělním vydání Olomouckého deníku!

Zato Miroslava Lišková považuje nový vodní svět za příjemné odreagování a byla z něj nadšená.

„Je to pěkný relax. Během tří hodin jsem vyzkoušela všechny atrakce. Myslím si, že se tady vyřádí jak dospělí tak děti, které zde mají hodně brouzdališť a jiných možností vyžití,“ komentovala svůj první pobyt Lišková.

Například v pátek odpoledne zaplatilo vstup do kryté haly bezmála čtyři sta lidí, což je skoro plný počet skříněk, které stav návštěvníků limitují. Také venku se pohybovalo mnoho plavců a rodin s dětmi.

„Pravidelně vyhodnocujeme statistiky a mají stoupající trend. První dny po otevření jsme měřili počty návštěvníků za den ve stovkách, s lepšícím se počasím jsme zaznamenali už i dny s návštěvností vyšší než dva tisíce vstupů. Jezdí k nám lidé z celé Moravy, zaznamenali jsme i turisty z Polska,“ informoval ředitel olomouckého aquaparku Dalibor Přikryl.

Doplnil také, že více lidí využívá zatím vnitřní část s ohledem na počasí. „Doufám, že horké letní dny ještě přijdou a návštěvníci tak budou moci plně využít služeb letního areálu. V ceně vstupného jsou například dvě hřiště na plážový volejbal nebo dětské hřiště s lezeckou stěnou,“ přiblížil ředitel.

Zaznamenává četné kladné, ale i negativní reakce.

„Často slyšíme názory, že taková volnočasová aktivita tady chyběla. Lidem se líbí atrakce, vybavenost i architektura. Vítají také možnost platit čipovými hodinkami v mokré části za zmrzlinu nebo lehké jídlo. Zásadní komentáře neslyšíme ani k cenám, občas se setkáme s názorem, že je vstupné drahé,“ uvedl ředitel Přikryl.

„Na druhou stranu návštěvníci, kteří mají aquaparky v naší republice, případně v zahraničí, projeté, ceny označují za standardní, případně nižší,“ dodal Přikryl.

Jaký máte názor vy? Diskutujte pod článkem, nebo dejte hlas v anketě ZDE.

Aquapark za obchodním centrem Haná vyrostl za rok a půl, ale mluvilo se o něm již několik let. Projekt provázely velké protesty odpůrců, kteří hlavně nesouhlasili s financováním zábavního areálu z městských peněz.

Odmítavé reakce vyvolávala i vysoká cena za stavbu a provoz atrakce, která zatíží rozpočet města. Pod protestní petici se podepsalo přes dva a půl tisíce lidí, naopak na podporu stavby vodního areálu vznikla petice Ano pro aquapark.

Historie vzniku vodního areálu

Komplex s vodními atrakcemi vyrostl v Olomouci na ploše zabírající skoro dvacet tisíc metrů čtverečních za obchodním centrem Haná u výpadovky na Brno. Stavbu a způsob financování schválili zastupitelé v říjnu 2007, stavbaři se v lokalitě Pod Vlachovým pustili do práce v závěru téhož roku.

Olomoucký aquapark za půl miliardy korun postavilo konsorcium firem Atzwanger, Gemo a Skanska, které spolu s městem založily akciovou společnost Aquapark Olomouc.

Radnice si na stavbu vodního ráje vzala úvěr 355 milionů korun. Celkové náklady se však vyšplhaly až k necelé půl miliardě korun.

Ve společnosti Aquapark Olomouc má město nyní pětačtyřicetiprocentní podíl, do roku 2017 pak zbytek podílu vykoupí a bude jejím stoprocentním akcionářem.

Na provoz areálu bude radnice konsorciu firem přispívat dvacet let formou tzv. služebného, které je na prvních pět let zafixováno na částce třicet milionů korun ročně. Konečná cena se včetně splátek vyšplhá až na zhruba miliardu korun.

Prvotní záměr na vybudování centra vodních radovánek v krajském městě vznikl již v roce 2002.