„Nastává den D, kdy po pětatřiceti letech ve Šternberku máme opět zařízení, kde si plavci budu moci zaplavat a milovníci vodních hrátek najdou svou zábavu. Já doufám, že ho budou rádi využívat,“ uvedl starosta Šternberka Stanislav Orság při čtvrtečním slavnostním otevření Aquacentra Šternberk.

Zatím bez koupání. Zprovoznit centrum s kapacitou 320 návštěvníků plánuje provozovatel, městská společnost Šternberská sportovní, začátkem prosince.

„Dodělává se technologie, všechno se seřizuje. Přesný termín zatím stanoven nebyl. Veřejnost se může přijít podívat, zatím tedy bez možnosti plavání, tuto sobotu 12. listopadu od 9 do 14 hodin, kdy bude den otevřených dveří,“ zval všechny jednatel společnosti a místostarosta města Jiří Kraus.

Cyklostezka Hvězdná mezi Olomoucí a Šternberkem prochází opravou. V Bohuňovicích je uzavřený úsek od čistírny odpadních vod po lávku přes Trusovický potok u podjezdu pod železniční tratí, 4. listopadu 2022.
Cyklostezku z Olomouce do Šternberka opravují. Bude širší, někde i s osvětlením

Plavecký i relaxační bazén a sauna 

Krytý, pětadvacetimetrový bazén má celkem šest drah a navazuje na něj zážitková část s výukovým a dětským bazénem pro nejmenší, dále pak bazén s relaxačními a regeneračními vodními prvky, například populární divoká řeka.

Součástí Aquacentra Šternberk je wellness zahrnující klasickou i finskou saunu, ochlazovací bazén, relaxační část a venkovní vířivku. Chybět nemůže tobogán, který je dlouhý 90 metrů a má samostatný dojezd.

Na koupacím biotopu v Litovli budují brouzdaliště. Půjde o největší novinku příští sezony, 1. listopadu 2022
Na koupališti v Litovli už budují vodní novinku pro příští sezonu

Žaloba na Národní sportovní agenturu

Akvacentrum přišlo na 200 milionů korun, které město nakonec kompletně zaplatilo z vlastních zdrojů. Sice se obrátilo se žádostí o dotaci na Národní sportovní agenturu (NSA), žádost ze Šternberka dokonce měla pořadové číslo jedna, ale neuspělo.

Dotaci nezískalo kvůli hloubce bazénu, která je 1,4 až 1,8 metru a pro plavce je výhodnější než nižší hloubka požadovaná NSA. Město důvody zamítnutí zaskočily. V ruce má totiž souhlas vedení NSA s tímto parametrem.

„Podali jsme žalobu na Národní sportovní agenturu. Máme dopis, kde nám náměstek NSA potvrzuje, že tato hloubka může být. Projekt jsme kvůli tomu předělali – náklady se nám navýšily o osm milionů korun. Hloubka 1,2 až 1,6 metru, jak nakonec požadovali? To by byla degradace bazénu. NSA všude hlásá, jak chce podporovat nová sportoviště, aby děti sportovaly, jejich závěr tomu ale neodpovídá,“ poukazoval Jiří Kraus.

Souprava RegioPanter Českých drah. Ilustrační foto
Pantery pustí na trať Olomouc-Uničov od prosince. Zrychlení cesty ale až později

Levnější než olomoucký aquapark

Provozovatel centra už má schválený oficiální ceník pro veřejnost. Vstupné začíná na 105 korunách za hodinu pro dospělého návštěvníka. Hodina a půl přijde na 155 korun.

„Cena, věřím, není moc vysoká vzhledem k současnému zdražování energií a všeho. V porovnání s plaveckým bazénem v Olomouci, kde je to 95 korun, je sice o něco vyšší, ale my jsme aquacentrum. V olomouckém aquaparku stojí hodina a půl 220 korun,“ vysvětloval Kraus.

Město počítá s tím, že provoz aquacentra bude muset dotovat. Ročně to podle místostarosty může být 10 až 15 milionů korun.